V Parkhotelu Plzeň budou slavnostně vyhlášeny výsledky prestižní hudební ankety Žebřík, která už k Plzni patří přesně dvacet let a jejíž vítězové si odnášejí Česákovo dílo. O udělení cen za nejlepší a nejzajímavější hudební počiny loňského roku nerozhoduje porota ani žádná hudební akademie, ale sami hudební fanoušci, kteří hlasovali prostřednictvím SMS zpráv nebo internetového formuláře během ledna a února. Organizátory Hudebních cen Žebřík jsou magazín iREPORT a Plzeňský kraj.

Hvězdy přijedou

Slavnostní vyhlášení je mezi českými muzikanty považováno za příjemný mejdan, a tak se většina z nich do Plzně za svými fanoušky vypraví. „Až na jednu výjimku potvrdili účast všichni, kteří mají převzít cenu, tak snad se do té doby nic nepřihodí. Kromě toho se nám ozývá spousta další muzikantů a známých osobností, kteří prostě chtějí jen přijet a užít si oslavy dvaceti let Žebříku," poznamenává Jarda Hudec, šéf magazínu iReport a ředitel Hudebních cen Žebřík. V pátek bude v Plzni předáno celkem sedmadvacet cen v devíti kategoriích, jako jsou skupina, album, skladba, videoklip, zpěvák, zpěvačka, objev, akce a film roku 2012 . Největší šanci na některou z cen mají podle počtu nominací kapely Kryštof, Charlie Straight, A Banquet, Tata Bojs nebo Mandrage, Umakart, Clou, Kofe-In a Calm Season či UDG, zpěváci Tomáš Klus, Lenka Dusilová, Celeste Buckingham, Aneta Langerová, Anna K, Lucie Bílá, Vojta Dyk, Matěj Ruppert nebo David Koller,
Chybět nebude ani charitativní ocenění, které vyhlašuje Žebřík spolu s Plzeňským krajem a tradiční hlavní cena, kterou z ruky šéfa magazínu iREPORT Jardy Hudce už v minulosti převzali například Tata Bojs, David Koller, Dan Bárta, Glenn Hughes, Ashley Slater nebo Michal Pavlíček. Tradičně bude udílena i anticena průser roku 2012.

Zahajovat bude slovenský objev

Slavnostní večer začíná ve 20 hodin, od 19 hodin už budou návštěvníci vpouštěni do sálu.

„Večer zahájí skvělá zpěvačka Celeste Buckingham, která pochází ze Slovenska a studuje v Americe, takže půjde o její první větší koncert v Česku," informuje Hudec. „Celý bezmála šestihodinový program budou moderovat Tomáš Hanák a Klára Vytisková," pokračuje Hudec a dodává další podrobnosti k programu: „Poprvé se na Žebříku představí Prago Union, a to za doprovodu svého Livě bandu. Moc se těšíme i na rozjetou Mňágu a Žďorp. Jedno z mála letošních vystoupení zde absolvují Chinaski, kteří předvedou své best of. No a finále obstarají Nightwork, od kterých můžeme čekat nejen jejich hity, ale i zbrusu nové skladby z očekávaného alba."

Oficiální program skončí jednu hodinu po půlnoci. „Ti, kterým se ještě nebude chtít domů, mohou přijít na After party s hvězdami Žebříku, která pojede až do rána," zve na pokračování slavnostního večera Jarda Hudec.

Poslední série vstupenek za 390 Kč a VIP passů jsou snad ještě v síti Ticketstream a na Plzeňské vstupence. Několik zbylých vstupenek pak bude k dispozici v pátek v pokladně Parkhotelu od 16 hodin, a to včetně lístků na After party s hvězdami Žebříku. Lístek na After party bude s platnou vstupenkou na Žebřík stát 99 Kč.

Mezi oceněnými na loňském Žebříku byli např. Tomáš Klus, Vojta Dyk, Anna K, Aneta Langerová, Mandrage, Tata Bojs, Nightwork, Niceland, Goodfellas, Imodium, Ben Cristovao a další.

ŽEBŘÍK 2012 NOMINACE

Skupina: Charlie Straight, Chinaski, Kryštof, Mandrage, UDG

Album: Akrobat (UDG), Baromantika (Lenka Dusilová), Inzerát (Kryštof), Someone With A Slow Heartbeat (Charlie Straight), Vlci u dveří (Umakart)

Skladba: 1000 (Clou), Far Away (A Banquet), Nina (Tomáš Klus), Pádové otázky (UDG), Run Run Run (Celeste Buckingham)

Videoklip: Don´t Close Your Eyes (Miro Šmajda), Falling (Boris Carloff), Homo Demo (TataBojs), Inzerát (Kryštof), Jediná (Kofe-In)

Zpěvák: David Koller, Matěj Ruppert, Richard Krajčo, Tomáš Klus, Vojta Dyk

Zpěvačka: Aneta Langerová, Anna K, Klára Vytisková, Lenka Dusilová, Lucie Bílá

Objev: A Banquet, Barbora Poláková, Calm Season, Celeste Buckingham, Nebe

Akce: Colours of Ostrava, Hrady.cz, PSH & Monkey Business tour, Rock of People, T.Klus Ani si nesedejte tour

Film: Čtyři slunce, Imodium – Devět a půl, Okresní přebor – Poslední zápas Pepíka Hnátka, Polski film, Ve stínu

Průser: česká politika, Iveta Bartošová, Jaro Slávik, prezidenstká amnestie, Žito 44