Dvojici mužských protagonistů Bohumila Klepla a Martina Zbrožka totiž doplní držitelka Českého lva a jedna z nejobsazovanějších filmových hereček současnosti Zuzana Bydžovská. Z organizačních důvodů zastoupí svoji divadelní kolegyni Ivanu Uhlířovou.

V představení sice Zuzana Bydžovská běžně nealternuje, ale roli se kvůli tomu učit nemusí. Nic k učení totiž není. Musí si vystačit s tím, co již umí, a hlavně s tím, co ji napadne na pódiu. Vzduchoprázdno je totiž představení, kam se nechodí na konkrétní předem nalajnovaný děj. Chodí se na herce, aniž by bylo předem jasné, v jakém tónu a s jakou zápletkou své představení rozvinou. „Jdeme před diváky sami za sebe – bez masky, bez kostýmů, bez rolí a přicházíme i bez hraní. Až v přímém kontaktu s diváky, s prostorem, s vlastními aktuálními emocemi a ze vzájemné inspirace se začne něco vytvářet," vysvětluje Bohumil Klepl a Martin Zbrožek doplňuje. „Proudění v sále nás vynáší výš, výš a ještě výš až tam, kde už není žádný vzduch, jen vzduchoprázdno. Tam levitujeme a v této pozici nás začnou napadat ty správné myšlenky, kam nechat hru plout," říká jeden z nejlepších českých improvizačních herců.

Původem je sice Zbrožek vystudovaný houslista, který procestoval celou Evropu, mimo jiné i s Melody Makers Ondřeje Havelky, ale později se z hudebníka změnil na moderátora, zpěváka a nakonec i herce. Hrál totiž také v divadelním orchestru a doprovázel představení i jako sólista. V jednom angažmá se pak potkal s Jaroslavem Duškem, kterého doprovázel právě na housle. Při jednom představení ale Duškovi na poslední chvíli zavolal jeho herecký kolega, že nemůže přijet. Dušek nechtěl představení rušit, a tak řekl houslistovi, že ´kromě fidlání bude i doopravdy hrát´. A že neumí text? Nevadí. Bude si ho na místě vymýšlet. Zbrožkova improvizace ve hře Vizita se Duškovi tak líbila, že z něj v této disciplíně udělal mistra.

Bohumil Klepl zase své improvizační schopnosti dokazuje mimo jiné i v televizních zábavních pořadech. Začínal jako loutkoherec a dodnes se k loutkovému divadlu pravidelně vrací. Působil také v činohrách chebského divadla, Divadla Na Zábradlí a v Divadle Komedie. Do širšího povědomí veřejnosti se ale dostal až hlavní rolí v televizním seriálu To jsem z toho jelen. Pak se televizní a filmové role hrnuly – Účastníci zájezdu, Velmi křehké vztahy, Letiště a další.

Zuzana Bydžovská se v televizi i v kinech objevuje už přes 40 let. Začínala dětskými rolemi ve filmu Přijela k nám pouť a seriálu My z konce světa. A v posledních letech ji mohli diváci vidět v seriálu Expozitura a ve filmech Lidice, Venkovský učitel, Revival či Gympl, za který získala Českého lva jako nejlepší herečka ve vedlejší roli.

Vzduchoprázdno: Bydžovská, Zbrožek, Klepl
19. 11. od 19:30 hod v Plzni