„Je to podle mě vrchol nevkusu. Umění mám rád, ale musí to být poctivé. Tohle mi přijde odfláknuté. Jestli se má kultura ubírat tímto směrem, tak raději žádnou nechci,“ rozčiloval se například Plzeňan Jiří Mašek, který zastupuje starší generaci.

Z projektu nebyl od začátku příliš nadšený šéf památkového odboru plzeňského magistrátu Petr Marovič. „Myslím si, že tohle do historického jádra nepatří. Nelíbil se mi už samotný nápad, ale jeho realizace dopadla ještě hůře,“ říká Marovič. Podle plánu měl být povrch kontejnerů nepotažený. „Tím, že je pokryli černým igelitem, se vytratil ten fór kontrastu s gotickou katedrálou,“ vysvětluje. Několik lidí se jej už prý ptalo, co že ten zvláštní objekt na náměstí má znamenat, a jak je možné, že byl povolen.

Jiný názor má ale například student David Jelínek. „Přijde mi to jako bezvadný nápad. Určitě se raději podívám na umění v takovémto prostředí než v galerii. A líbí se mi i ta květena, která se nachází uprostřed dvorečku,“ dodává.

Podle Hany Čekanové z festivalu Cigistock, do nějž výstava patří, mají organizátoři kladné ohlasy především od mladých lidí. „Oceňují prostor, kde se díla nachází, i pestrost exponátů. Starší lidé jsou poněkud rozpačitější,“ potvrzuje Čekanová. V průběhu výstavy byli pořadatelé svědky i několika kuriózních situací.

„Jeden starší pán nám začal vyčítat, že je to ošklivé, a jak si můžeme dovolit něco podobného v centru města vůbec vystavovat. Za ním stáli dva mladí lidé, pousmívali se a pak nám řekli, že jsou nadšeni,“ pokračuje Čekanová. Podle ní bylo jedním z cílů výstavy vzbudit v lidech emoce, i kdyby byly negativní.

To potvrzuje i náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová. „Určitě tím autoři chtěli i trochu provokovat. To se jim podle mě daří. Je to výborný počin, který mě v žádném případě neuráží. Je to důkaz toho, že mladí lidé dokáží tvořit,“ říká Krejsová.

A co tedy výstava vlastně nabízí? Už z venku upoutá koruna stromu, která vykukuje z horní části prostoru. Hned vedle je k vidění rezavějící trubka. Uvnitř jsou pak jednotlivé části oprýskaných kontejnerů rozděleny podle uměleckých oborů. Vidět je tak možné například fotografie, architektonické návrhy či keramiku. Pozornost poutají také pestrobarevné boty nebo instalace s názvem počítačové monstrum. Na jakémsi improvizovaném dvorku jsou pak květiny. Slyšet je tu i zurčení vody z malého vodotrysku.

Výstava je otevřená do soboty.