PLZEŇSKO

Otevírá se Depo Moto Art
Kdy: od pátku 8. prosince
Kde: DEPO2015, Plzeň
Za kolik: základní vstupné 300 korun
Proč přijít: V pátek 8. prosince se v DEPO2015 v Plzni poprvé otevře Depo Moto Art, muzeum, které v sobě spojuje historická auta a moderní umění. Expozice se připravovala sedm let a obsahuje vozy ze sbírek Emila Příhody, jemuž se přezdívá Pan Praga, Františka Čečila a Petra Hošťálka. Návštěvníci budou moci v muzeu vidět 50 aut, 80 motorek a 30 kol. Více na webu depomotart.cz.

Mikuláš přijde na letiště v Líních
Kdy: sobota 9. prosince od 11.00 do 15.30
Kde: Muzeum Hangár 3, letiště Líně
Za kolik: 100 korun, děti do 6 do 15 let 50 korun
Proč přijít: Naposledy v tomto roce se veřejnosti otevře letecké muzeum v Hangáru 3 na letišti v Líních, tentorkát i s Mikulášem a čertem. Chybět sice zřejmě bude P 51 Mustang, nejspíš naposledy ale bude možné v Líních spatřit L – 39 Albatros OK-JET, do něhož se půjde v hangáru i posadit. Ve 14 hodin budou premiérově rozsvícena všechna vystavená letadla a dojde i na společný zpěv vánoční koledy. Pro děti bude připravena vánoční tvořivá dílnička a sladké překvapení od Mikuláše.

V Šeříkovce zazní hity od Whitesnake
Kdy: sobota 9. prosince od 19.00
Kde: KD Šeříkovka v Plzni
Za kolik: 390 korun v předprodeji, 450 korun na místě
Proč přijít: Vynikající česká kapela Whitesnake Revival zahraje společně se zpěvákem Radkem Zíkou, který je hlasově až neuvěřitelně podobný originálu, v sobotu 9. prosince v Kulturním domě Šeříkovka v Plzni. Vedle hitů světoznámých Whitesnake zazní i skladby ze sólového alba jejich zpěváka Davida Coverdala Into The Light z roku 2000. Jako host vystoupí legendární karlovarská kapela CODA, jedna z nejlepších hardrockových formací na české hudební scéně.

Do podzemí se půjde za svitu baterek
Kdy: do neděle 10. prosince
Kde: Plzeň
Za kolik: 190 korun
Proč přijít: Nenechte si ujít  prohlídku  plzeňského podzemí pouze za svitu baterek! Během prohlídky průvodce poodhalí tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován od 14. století. Poznáte život pod městem a díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete i do historie města a každodenního života středověkých obyvatel města Plzně. Navíc objevíte další autentičtější část celé podzemní chodby, kterou navštívíte pouze během prohlídek za tmy. Prohlídky se konají od čtvrtka do neděle, rezervace míst na prazdrojvisit.cz.

Modeláři vystavují v Kyšicích
Kdy: sobota 9. prosince od 8.00 do 13.00
Kde: Kulturní dům v Kyšicích
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Tradiční setkání plastikových modelářů pořádá jeden z nejstarších stále fungujících klubů plastikových modelářů v ČR KPM Plzeň. Původně to byla výstava modelů členů klubu, ale od roku 2001 vznikla i veřejná soutěž zaměřená na modely letadel a bojové techniky všech měřítek. Loni se poprvé konala v Kyšicích, kde jsou k dispozici vhodnější a větší prostory, a vystaveno na ní bylo 180 modelů. Zvláštností této soutěže je, že pět z deseti soutěžních kategorií je určeno pro mladé modeláře do 15 let. Pro děti bude připravena akce Slep si svůj model, vyhlášení výsledků bude ve 12.30.

V katedrále se koná adventní koncert
Kdy: pátek 8. prosince od 18.00
Kde: katedrála sv. Bartoloměje, Plzeň
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: V plzeňské katedrále se uskuteční adventní koncert AVE MARIA. Protagonistkou tohoto slavnostního a nevšedního vystoupení bude vynikající sopranistka Miriam Čížková, která svým nádherným, lyrickým sopránem přednese díla světových mistrů klasické hudby, jakými jsou například Charles Gounod, Franz Schubert či Wolfgang Amadeus Mozart. Na varhany bude hrát regenschori katedrály Aleš Nosek a hostem bude Plzeňský dětský sbor.

Advent v muzeu přinese i jarmark a koncert
Kdy: sobota 9. prosince od 14.00
Kde: Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici
Za kolik: 90 a 60 korun, s koncertem 150 korun
Proč přijít: Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na akci Advent v muzeu s tematickou výstavou Tradiční české Vánoce, jarmarkem a koncertem. Děti budou moci poslat dopis Ježíškovi a vyzkoušet zcela novou dětskou interaktivní trasu Muzeem všemi smysly. Chybět nebude ani jarmark (svařák, vánoční dekorace, svícny, knihy, macramé, paličkování, perníčky, čaje, zabijačkové produkty…). Součástí akce bude autorská prezentace knihy a výstavy L. Fedurcové „Tma je jen další druh světla“. Na závěr adventní akce vystoupí od 17.00 na koncertu písničkář, básník, spisovatel, cestovatel, publicista, TV moderátor Jan Burian.

Koncert se chystá i v kostele v Bolevci
Kdy: neděle 10. prosince od 17.00
Kde: metodistický kostel v Bolevci
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Adventní koncert ze známých děl světové klasické hudby nadělí mladá a úspěšná sopranistka Natálie Šmausová v neděli 10. prosince 2023 od 17 hodin na Bolevecké návsi v tamějším metodistickém kostele (nejen) plzeňským posluchačům. Vedle skladeb od světových autorů nebude chybět ani blok koled, které si posluchači budou moci zazpívat spolu s pěvkyní. Adventní koncert mladé sopranistky Natálie Šmausové bude doprovázet na klavír Vojtěch Novák.

Zoo připravila Čertovské odpoledne
Kdy: sobota 9. prosince od 13.00
Kde: Zoo Plzeň
Za kolik: vstupné dle ceníku
Proč přijít: V neopakovatelném pekelném prostředí kovárny na statku Lüftnerka se bude konat Čertovské odpoledne v zoo. Adventní program začne v sobotu ve 13 hodin ukládáním medvědů k zimnímu spánku. Medvědi sice spí již od konce listopadu, ale i tak to bude mimořádná příležitost dozvědět se od ošetřovatele o jejich životě. Následně se bude od 15 hodin konat program v kovárně na statku Lüftnerka, kde se objeví i Mikuláš s nadílkou pro děti.

Muzeum přichystalo prohlídky a dílny
Kdy: předvánoční soboty od 14.00
Kde: Muzeum církevního umění, Plzeň
Za kolik: prohlídka 60 korun, dílna 20 korun
Proč přijít: Západočeské muzeum v Plzni připravilo na předvánoční čas Adventní komentované prohlídky v klášteře a  Adventní dílny, které se uskuteční vždy v sobotu před adventní nedělí v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze ve Františkánské ulici. Od 14 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka a adventní dílny budou probíhat v čase od 14 do 18 hodin.

V Červeném Hrádku pokračuje divadelní přehlídka
Kdy: pátek 8. prosince od 19.00
Kde: Červený Hrádek
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Zástupci TJ Sokol a skauti v Červeném Hrádku se rozhodli navázat na zdejší divadelní tradici a letos pořádají přehlídku představení ochotnických divadelních společností. V pátek bude pokračovat vystoupením tria Memories z Chrástu, v představení Cesta kolem světa za 80 minut zazáří například Milan Benedikt Karpíšek nebo Roman Krebs. Prostřednictvím písniček provedou diváky Evropou i Amerikou.

V Kožlanech vystavují panenky
Kdy: do 29. února 2024
Kde: Muzeum v Kožlanech
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: V Městském muzeu Kožlany je možné navštívit výstavu Reborn panenek z dílny Marie Matějovské, a to vždy od úterý do soboty v době otevírací doby muzea od 7.30 do 16 hodin. Výstava potrvá do 23. prosince a po vánoční pauze bude pokračovat od 9. 1. 2024 do 29. 2. 2024.

DOMAŽLICKO

Vernisáž výstavy v Domě dějin Holýšovska
Kdy: pátek 8. prosince od 18.00
Kde: Dům dějin Holýšovska, Holýšov
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Háčkovaná krása Hany Dočekalové a perníčky Jitky Korelusové vyzdobí během adventního, vánočního a novoročního času Dům dějin Holýšovska. Tradiční výstava s atmosférou Vánoc bude letos zahájena slavnostní vernisáží 8. prosince od 18 hodin. Vernisáž obohatí hudebním vystoupením holýšovský pěvecký sbor Hlas. U příležitosti zahájení výstavy bude připraveno malé občerstvení. Po ukončení výstavy si bude možné zakoupit perníčky Jitky Korelusové, kdy výtěžek bude opět věnován na konto Nelly Novákové trpící Leigh syndromem mutace SURF 1.

Dušan Talaš Band - Vánoční koncert
Kdy: sobota 9. prosince od 20.00
Kde: Klub Rodrigueze, v areálu Klíče Dolina
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Jeden z Vánočních koncertů Dušana Talaše a kapely je připraven v sobotu v Domažlicích v klubu Rodrigueze. Dušan Talaš není na domažlické hudební scéně žádným nováčkem. Řada lidí si jej spojuje především s kapelou Relaxis.

Andělská stezka v Horšovském Týně
Kdy: pátek 8. prosince od 15.00 do 17.00
Kde: areál U Kubyho, Horšovský Týn (u cyklostezky)
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na andělskou stezku se můžete vydat v Horšovském Týně. Na cestě osvětlené svíčkami vás budou čekat andělé s úkoly, andělská tvořivá dílna, Ježíškova schránka na dopisy, andělský fotokoutek a další radosti a překvapení. Připraveno bude i občerstvení a opékání buřtů.

Mrákovský kulturák rozezní Brutus
Kdy: sobota 9. prosince od 20.30
Kde: KD Mrákov
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: KD Mrákov u Domažlic pokračuje ve své nabité sezoně. Početný seznam jmen nestárnoucích legend naší bigbítové scény nyní neozdobí nikdo jiný než stálice Brutus z Rakovníka. A o tom, že půjde o řádně vypečený a užitý večírek, už předem není pochyb! Prkna mrákovského sálu rozezní kultovní bigbítová formace už tuto sobotu ve 20.30 hodin.

KLATOVSKO

Slavnostní otevření vánoční stezky a rozsvícení stromu v lese
Kdy: sobota 9. prosince od 14.00
Kde: Luby
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V sobotu se poprvé rozsvítí lubský vánoční strom v lese. Vede k němu vánoční stezka s dvanáct zastaveními s cedulemi, na kterých si připomenete vánoční písničky a koledy. Na konci stezky si společně zahrajete a zazpíváte koledy, na děti bude čekat vánoční vyrábění, ale i poštovní schránka na jejich dopisy pro Ježíška. Vhod určitě přijde i malý vánoční trh se staročeskými ozdobami a drobným občerstvením. V 16.30 hodin pak společně rozsvítíte vánoční stromek. Ten pak bude svítit denně od 15.30 do 21.00 až do 1. ledna. Na stezku se můžete vydat autobusem. Dojet můžete na konečnou Lub autobusem linkou 1 ve 14.50 a nebo linkou 4 ve 12.56, 15.53 a nebo 16.58. Odtud je to 800 metrů, půjdete k lubskému nádraží, před ním se dáte vlevo a pak jdete po silnici, přejdete železniční přejezd a tam už stojíte na začátku Spáleného lesa, na začátku cesty.

Klatovský klášterní bazar a adventní trh
Kdy: neděle 10. prosince od 9.00
Kde: Divadelní ulice a náměstí, Klatovy
Za kolik: vstup zdarma
Proč přijít: Již 13. ročník Klatovského klášterního bazaru připravilo město Klatovy na neděli. Zapojí se i partneři města – Klatovský okrašlovací spolek, Rotary Club Klatovy, Dům dětí a mládeže Klatovy a další. Tentokrát výtěžek z prodeje pomůže dětem s postižením. Na náměstí se ve stejný den uskuteční první adventní trh s programem. Můžete se těšit například na unikátní mobilní zvonohru Rudolfa Manouška či večer na koncert zpěváka Jakuba Smolíka.

Obec Obytce otevírá peklo
Kdy: sobota 9. prosince od 17.00
Kde: u Obecního úřadu Obytce
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Brány pekelné se otevřou v sobotu pro všechny zájemce v obci Obytce. Přijde i Mikuláš s anděly. Občerstvení bude připraveno v hasičárně. Pokud máte pro děti připravené balíčky a chcete, aby jim je předal Mikuláš, přineste je s sebou.

Myslivecký bál
Kdy: sobota 9. prosince od 20.00
Kde: Petrovice, U Luhanů
Za kolik: 150 korun
Proč přijít: Myslivci chystají svůj bál v restauraci U Luhanů v Petrovicích u Sušice v sobotu večer. Těšit se můžete na bohatou soutěž o ceny. K tanci a poslechu bude po celý večer hrát skupina Harmony.

Benefice Domov v Horském klubu v Kašperských Horách
Kdy: neděle 10. prosince od 17.00
Kde: Horský klub Kašperské Hory
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Také v letošním roce proběhne tradiční benefiční festival, tentokrát na podporu domova v Kašperských Horách. Po tříleté odmlce se tak diváci mohou těšit na benefici s místní populární kapelou Kůrovci a jejich oblíbenými lidovými skladbami a folkové duo Jasmín s českou folkovou klasikou. S krátkým pásmem vystoupí také ZUŠ Kašperské Hory a připraveno je i malé předvánoční překvapení, vánoční pohoštění a losování o drobné ceny. Vstupné je dobrovolné a výtěžek bude předán zástupcům domova v Kašperských Horách.

ROKYCANSKO

Naposledy vyrazí motoráček z Příkosic
Kdy:
pátek 8. prosince od 13.00
Kde: Příkosice, Nezvěstice
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: V pátek bude v Plzeňském kraji oficiálně ukončen provoz legendárních vozů řady 810, lidově zvaných Orchestrion, Autobus nebo Šukafon. Loučení proběhne na trati 175 v úseku Příkosice – Nezvěstice, současně bude připomenuto 140. výročí této trati. Mimořádný rozlučkový vlak vyjede ve 13.00 ze stanice Příkosice a pojede do Nezvěstic, odkud se vydá na zpáteční cestu ve 13.25. Vůz bude vyzdoben obrázky dětí ze základních škol Šťáhlavy a Nezvěstice a žáci si na cestu připravili pro svoje spolucestující i koncert.

Poštovský panáček odveze přáníčka pro Ježíška
Kdy: pátek 8. prosince od 13.50
Kde: Masarykovo nám., Rokycany
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Další adventní akcí, kterou připravilo město Rokycany pro děti, je Přáníčko pro Ježíška. Akce se uskuteční na Masarykově náměstí. Všechny děti obdrží přáníčka k vyplnění, která hromadně odveze poštovský panáček na vánoční ježíškovskou poštu. Program začíná ve 13.50 hodin a představí se rokycanské mateřské školy. Poštovský panáček přijede v 15.30 hodin. Přáníčka bude možné vyzvednou už od 13 hodin na stánku města.

V muzeu je nová výstava
Kdy: do 12. května 2024
Kde: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech
Za kolik: 20 korun
Proč přijít: Na nové výstavě Cesty české vědy v rokycanském muzeu se návštěvníci seznámí s příběhy přírodovědného poznání zasazenými do míst, kde se odehrávaly. Nahlédnou do nich skrze dvanáct připomenutí objevů z oblasti geografie, botaniky, geologie, astronomie, genetiky či naturfilosofie.

TACHOVSKO

Adventní koncert s Jiřím Mecou
Kdy: pátek 8. prosince od 17.00
Kde: obřadní síň zámku Tachov
Za kolik: v předprodeji 150 korun, na místě 200 korun
Proč přijít: Během koncertu zazní hudba 19. století a originální romantické kytary.

Vojta Kiďák Tomáško a Žalman & spol.
Kdy: sobota 9. prosince od 18.00
Kde: Kinonekino, Planá
Za kolik: 250 korun v předprodeji a 350 korun na místě
Proč přijít: Kinonekino bude v sobotu patřit folkové muzice. A to takové, která potěší nejednoho fanouška. Z Lokte totiž do Plané míří písničkář a folková legenda Vojta Kiďák Tomáško. A spolu s ním rozezpívá plánské kinonekino Žalman & spol.

Pekelný zámek aneb S čerty nejsou žerty
Kdy: sobota 9. prosince od 16.00
Kde: zámek Cebiv
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Na cebivském zámku vás přivítá u brány svatý Petr s Marií, pošle vás do nebe splnit si nějaké úkoly. Kdo se bude ale chtít zvážit na pekelné váze nebo si s čerty zahrát karty, určitě zamíří spíš do pekla. Na nádvoří budou připravené stánky s občerstvením a vánočním zbožím. Chybět nebude mikulášská nadílka, balíčky jsou zajištěny.

Vypouštění lodiček štěstí
Kdy: neděle 10. prosince od 17.00
Kde: most u restaurace River, Tachov
Za kolik: akce zdarma, prodávají se lodičky
Proč přijít: Každá lodička pomáhá. Pojďte opět společně vypustit lodičky štěstí na řeku Mži a pomoci těm, kteří to potřebují. Sraz je u mostu u restaurace River v Rokycanově ulici v Tachově. Výtěžek akce půjde třináctileté Leonce, žákyni ZŠ Petra Jilemnického Tachov. Dívka trpí poruchou růstu, finance rodině pomohou s nákupem zdravotních a kompenzačních pomůcek. Lodičky štěstí bude možné zakoupit přímo na místě od 16.00 hodin, na Mži se začnou vypouštět od 17.00 hodin. Na dobročinnou akci je věnovala tachovská společnost České svíčky.

Mikulášská nadílka
Kdy: sobota 9. prosince od 17.00
Kde: Únehle, u hřiště
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Necháváte na hřišti odpadky? Cumláte si palec před spaním? Nebo snad dokonce odmlouváte, ubližujete sestře, mluvíte sprostě, nechcete se učit vyjmenovaná slova či se perete s kamarády? Pekelná kniha hříchů už se na vás těší v Únehlích. Kdo má svědomí čisté, určitě se nemusí bát na mikulášskou nadílku přijít.