PLZEŇSKO

V Plzni uloží Jezulátko do jesliček
Kdy: neděle 17. prosince od 18.00
Kde: náměstí Republiky, Plzeň
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V neděli v 18 hodin bude tradičně uloženo Jezulátko do dřevěných jesliček v betlému na plzeňském náměstí Republiky. Průvod symbolizující blížící se Vánoce vyjde od budovy plzeňského biskupství, projde kolem katedrály sv. Bartoloměje  a plzeňského andělíčka přes adventní trhy až k betlému. V průvodu budou znít adventní a vánoční písně v podání žesťového kvinteta Coda Brass.

Do Šeříkovky míří Arakain
Kdy: sobota 16. prosince od 19.30
Kde: KD Šeříkovka, Plzeň
Za kolik: 480 korun v předprodeji, 550 korun na místě
Proč přijít: V rámci podzimního turné k vydání záznamu z vyprodaného koncertu v O2 Universum ke 40. výročí zamíří Arakain i do plzeňské Šeříkovky. Na uvítanou se jeho členové od 19.45 setkají s fanoušky, kteří budou mít možnost získat jejich podpis nebo se s nimi vyfotit. Vlastní koncert, během nějž zazní ty největší hity této metalové legendy, začne ve 20.30 hodin.

Poutníci zahrají v Městě Touškově
Kdy: Neděle 17. prosince od 19.00
Kde: Kulturní centrum Město Touškov
Za kolik: 150 korun
Proč přijít: Třetí adventní neděle ve Městě Touškově nabídne koncert známé brněnské kapely Poutníci, kteří hrají od roku 1970. Tentokrát kapela přijede s programem Country Vánoce.

V zoo bude živý betlém a koncert Chrástochoru
Kdy: sobota 16. a neděle 17. prosince
Kde: ZOO Plzeň
Za kolik: vstupné dle ceníku
Proč přijít: V sobotu zpestří návštěvu plzeňské zoo dětský živý betlém. Představení plné koled začne pod ozdobeným a rozzářeným smrkem na statkovém nádvoří v 15 hodin. Nesmrtelný příběh zrození Krista letos předvedou žáci Mateřské a základní školy Ludvíka Očenáška v Dolní Bělé na severním Plzeňsku. Neděle přinese v zoo Vánoční program se zpěvy v podání smíšeného pěvěckého sboru Chrástochor. Na statku Lüftnerka začne ve 14.30.

V Koterově bude charitativní trh
Kdy: neděle 17. prosince od 14.00 do 18.00
Kde: sokolovna Koterov
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: V sokolovně v Plzni-Koterově se v neděli odpoledne uskuteční vánoční charitativní trh. V prodeji budou rukodělné výrobky, připraveny budou tvořivé dílny, občerstvení i doprovodný program v podobě hudebních vystoupení.

V galerii jsou tři koncerty
Kdy: sobota 16. a neděle 17. prosince
Kde: Masné krámy v Plzni
Za kolik: 35 korun
Proč přijít: Tři vánoční koncerty se o víkendu uskuteční v Západočeské galerii v Masných krámech. V sobotu od 14 hodin to bude soubor středověké hudby Gutta a v neděli od 16 hodin smíšený pěvecký sbor Sagitta, který pod vedením Markéty Sloupové vystoupí s programem, v němž zazní české i světové vánoční písně. Už v neděli v 11 hodin začne Nedělní matiné, při kterém zazpívá Miriam Čížková za klavírního doprovodu Francoise Pucela.

V Kyšicích chystají Vánoční zpívanou
Kdy: sobota 16. prosince od 17.00
Kde: KD Kyšice
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Kyšická absurdní kapela aneb K. A. K. a Hospůdka U Hřiště připravili na sobotní podvečer Vánoční zpívanou. V programu je pohádka pro děti i dospělé Znáte Vánoce?, v sále kulturního domu zazní také koledy, vánoční i lidové a country skladby v podání kapely a Bohumily Sommerové. Připravena bude také diskotéka a karaoke pro otrlé, dárkobraní a fotkoutek.

V záchranné stanici se budou krmit zvířátka
Kdy: neděle 17. prosince od 13.00 do 15.00
Kde: Spálené Poříčí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Vánoční krmení zvířátek se uskuteční v neděli v Záchranné stanici živočichů v Plzeňské ulici ve Spáleném Poříčí. Od 13 do 15 hodin bude možné na místo donést konzervy, granule, piškoty, mrkev, salát, jablka, obilí a další pochutiny pro zvířátka.

DOMAŽLICKO

Ježíšek pro chlupatý kožíšek
Kdy: sobota 16. prosince od 13.00
Kde: útulek Tlapky v naději, Horšovský Týn
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Zpříjemnit pobyt pejskům v horšovskotýnském útulku můžete v sobotu procházkou, pomazlením anebo nějakým dárečkem pod stromeček v rámci tradiční akce Ježíšek pro chlupatý kožíšek mezi 13. a 16. hodinou. Útulek bude vděčný za granule, konzervy, pamlsky, čisticí prostředky, ale také za starší deky nebo hračky pro pejsky.

Rybova mše vánoční
Kdy: sobota 16. prosince od 17.00
Kde: kostel sv. Jiří, Semněvice
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V podání Plzeňského smyčcového orchestru zazní v kostele sv. Jiří tradiční Rybova mše vánoční. Během Rybovy mše dojde ke slavnostnímu rozsvícení raritního elektrifikovaného barokního oltáře Franze Stilpa. Původní barokní oltář byl elektrifikovaný v roce 1910–1911, dodnes je na něm zachováno několik unikátních žárovek T. A. Edisona. Slavnostní rozsvícení oltáře proběhne i v souvislosti s připomínkou sochy sv. Lucie. Veškerý dobrovolný výtěžek ze vstupného je určen na záchranu památkové chráněné sochy Jana Nepomuckého v Semněvicích.

Vánoční koncert Radky Fišarové
Kdy: čtvrtek 14. prosince od 19.30
Kde: Lidový dům Staňkov
Za kolik: 250 korun
Proč přijít: Na Vánočním koncertě Radky Fišarové zazní známé šansony, filmové písně a písně z muzikálů. Radka Fišarová je známá muzikálová a jazzová i šansonová zpěvačka. Na svém kontě má role ve známých českých muzikálech Evita, Vlasy, Kleopatra, Angelika, Tři mušketýři, Dracula a mnohých dalších.

KLATOVSKO

Snow Film Fest
Kdy: pátek 15. prosince od 10.00 a 16.00
Kde: sál Environmentálního centra, Železná Ruda
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Mezinárodní filmový festival zimních cestovatelských a sportovních filmů má tentokrát zastávku v Železné Rudě. Filmy se budou promítat v pátek v sále Environmentálního centra.

Adventní trhy s kulturním programem
Kdy: sobota 16. prosince až sobota 23. prosince
Kde: náměstí Míru, Klatovy
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Od soboty 16. prosince až do soboty 23. prosince můžete vánoční atmosféru načerpat na adventních trzích v Klatovech. Na každý den je připraven i kulturní doprovodný program. Sobota bude patřit jednotlivým vystoupením ZUŠ J. Kličky, v neděli jsou na programu spirituály a vícehlasé písně v podání Elias. Dále zazpívá Hlasoplet a od 19 hodin Vlasta Horváth s kapelou.

Adventní zabijačkové hody s programem
Kdy: sobota 16. prosince od 9.00
Kde: Kdyně, náměstí
Za kolik: zdarma
Proč přijít: MKS „Modrá hvězda“ Kdyně srdečně zve všechny milovníky adventní nálady, trhů, svařeného vína, nákupů a pochoutek. V letošním roce se podruhé sejdete u jitrniček, jelítek, tlačenky, na trhu plném poctivých výrobků českých, místních nebo přespolních prodejců a výrobců. Součástí programu budou jízdy v koňském kočáře Starou Kdyní, ukázka práce s koňmi, vystoupení kapely Jakkdy, Báry Zemanové s kapelou a den bude zakončen sváteční laserovou show.

ROKYCANSKO

Ve Strašicích vystoupí folklorní soubory
Kdy: sobota 16. prosince od 16.00
Kde: Společenský dům Strašice
Za kolik: neuvedeno
Proč přijít: Ve velkém sálu Společenského domu ve Strašicích se v sobotu odpoledne uskuteční vánoční koncert rokycanských folklorních souborů Koleda, koleda… Vystoupí soubory Rokytka, Rokytí, Malé Rokytí, Sluníčko a Rokytička. Zvonečky s sebou!

Na Střelnici zahrají Prázdné lahve
Kdy: sobota 16. prosince od 19.00
Kde: Střelnice Rokycany
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: V sálu restaurace Střelnice v Rokycanech se v sobotu večer odehraje koncert skupiny Prázdné lahve. Jako hosté zahrají kapely Chicken Hell a Zatrub!Band.

TACHOVSKO

Koncert Kamila Střihavky a Leaders
Kdy: pátek 15. prosince od 18.00
Kde: klášter Kladruby
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Na obnovu kláštera v Kladrubech půjde výtěžek z dobrovolného vstupného na koncert legendy české rockové scény Kamila Střihavky a jeho doprovodné kapely Leaders.

Adventní otevírání kapliček se zpěvem koled
Kdy: neděle 17. prosince
Kde: Mlýnec, Kundratice, Třískolupy
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Adventní otevírání kapliček se zpěvem vánočních koled pokračuje i tuto neděli. V 16 hodin se můžete vydat do Mlýnce, o hodinu později se otevře kaplička v Kundraticích a poslední bude v 18 hodin kaple v Třískolupech. Přidat se můžete zpěvem i s hudebními nástroji, je to skvělá příležitost zastavit se v dnešní uspěchané době a nasát tu správnou vánoční atmosféru.

Adventní koncert Báry Zemanové
Kdy: pátek 15. prosince od 18.00
Kde: kostel sv. Petra a Pavla, Svojšín
Za kolik: 100 korun
Proč přijít: Vánočně naladit vás chce i adventní koncert Báry Zemanové a bandu v kostele sv. Petra a Pavla ve Svojšíně. Koná se v pátek od 18 hodin.

Advent ve městě
Kdy: sobota 16. prosince od 17.00
Kde: kostel Nanebevzetí Panny Marie, Stříbro
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Tradiční adventní zpívání koled Advent v lese se v letošním roce uskuteční na jiném místě a pod jiným názvem. Spolek Strom vás zve v sobotu od 17 hodin na Advent ve městě ke kostelíku Nanebevzetí Panny Marie.