Festival zve na show s hvězdami i stepování v ulicích
Kdy: do neděle 12. dubna
Kde: Plzeň
Za kolik: venkovní akce zdarma
Proč přijít: Plzeňský festival stepu letos slaví deset let a zve i na horkou novinku. Tou je páteční vystoupení Tap Dan's Company, taneční skupiny fenomenálního stepaře a choreografa Daniela Boraka. Představení, které začíná v Divadle ALFA v 17.00, je fúzí stepu, contemporary, moderny a hip-hopu. Večer pak bude od 20 hodin patřit Tap Jamu, originálním stepařským improvizacím na živou hudbu kapely v DEPO2015, kam je vstup zdarma. V sobotu 11. května se bude stepovat pod širým nebem. Na venkovním jevišti U Branky předvedou od 10.30 ukázky svého umění stepařská studia a skupiny z Česka, Polska, Německa a Švýcarska. Odpoledne proběhne ve Studiu DEPO2015 od 15.30 otevřený workshop pro veřejnost pod vedením mistra světa Igora Bezdieniezhnykha. Vrcholem festivalového programu bude velká Stepařská show v sobotu 11. května od 19.00 v Měšťanské besedě. V neděli festival zakončí workshopy pro registrované stepaře. Více na webu plzenskyfestivalstepu.cz.

Monster Meeting se vrací do Plzně
Kdy: pátek 10. května od 16.00
Kde: areál ploché dráhy v Plzni
Za kolik: 990 korun v předprodeji
Proč přijít: Pro rockery, a to nejen z Plzeňského kraje, je to skvělá zpráva. Vrací se Monster Meeting. Těšit se můžete na společné vystoupení Dymytry s novým zpěvákem Václavem Noidem Bártou a Traktoru. Kromě těchto kapel se na pódiu představí i dva speciální hosté. Jsou to kapely, které slaví na domácí scéně úspěchy už dlouhé roky – Arakain a Alkehol.

Vyvrcholí Plzeňský Majáles
Kdy: sobota 11. května od 11.00
Kde: areál ploché dráhy v Plzni
Za kolik: 649 – 899 korun
Proč přijít: Divokej Bill, Jelen, Calin, Kryštov, Ben Cristovao, Yozmandas a Nik Tendo. To jsou jen někteří z interpretů, kteří vystoupí na vyvrcholení Plzeňského Majálesu, tradiční akce hlavně pro studenty. Kulturní program začne v areálu ploché dráhy v Plzni na Borech ve 12 hodin, vše ale začne už v 11 hodin na točně Terminál Bory, odkud vyrazí majálesový průvod. Samozřejmostí programu je pak volba krále a královny Majáles.

Turisté ve Starém Plzenci pořádají pochod
Kdy: sobota 11. května od 8.00
Kde: Starý Plzenec
Za kolik: 40 korun, děti do 10 let zdarma
Proč přijít: U sokolovny ve Starém Plzenci bude mít start i cíl sobotní turistický pochod Plzenecká 50. Starty jsou pro tratě 50 a 25 km od 8 do 10 hodin, pro trasy na 10 a 5 km je prodloužený do 14 hodin, cíl pro všechny je do 17 hodin. Mapku pochodu dostanou účastníci na startu, v cíli na ně bude čekat diplom, placka a drobné občerstvení. V den pochodu bude od 9 do 13 hodin otevřena rotunda sv. Petra a Pavla.

Koncert v synagoze podpoří novorozence
Kdy: neděle 12. května od 18.00
Kde: Velká synagoga, Plzeň-Lochotín
Za kolik: 450 – 560 korun
Proč přijít: V neděli se ve Velké synagoze v Plzni odehraje nezapomenutelný kulturní večer spojující hudbu, umění a dobročinnost. ChvÁla šansonu Pocta životu přinese nejen umělecký zážitek, ale i zapojení do projektu Život v kufříku. Hlavním hudebním a uměleckým bodem večera bude koncert šansonů francouzských a českých ikon tohoto žánru v podání plzeňském zpěvačky Ály Ptáčníkové a klavíristky Veroniky Ptáčkové. Poctu životu podtrhne i výstava autorských děl zpěvačky, která je zároveň malířkou. Sama autorka vybere několik svých děl, které budou v rámci večera dány do aukce. Celý večer bude protkán emocemi a solidaritou s cílem podpořit aktivitu nadace Život v kufříku a její propojení s plzeňským novorozeneckým oddělením Mulačovy nemocnice. Projekt Život v kufříku se zaměřuje na odložené novorozence v porodnicích a následnou podporu jejich hledání vlastní identity. Vstupenky na goout.cz.

Železniční modeláři vystavují ve Skvrňanech
Kdy: do neděle 12. května
Kde: Křimická 73, Plzeň
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: Spolek Vlaky Plzeňského kraje připravil další výstavu modelového kolejiště v měřítku HO. Kromě toho bude od čtvrtka do neděle v Krímické ulici v plzeňských Skvrňanech k vidění také železnice v měřítku G a výstava fotografií vlaků. Návštěvníci se mohou také stát strojvůdcem modelové lokomotivy. Ve všední den je výstava přístupná od 10 do 12 a od 13 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 17 a v neděli od 10 do 16 hodin.

Kostelem u svatého Jiří se ponese historická hudba
Kdy: neděle 12. května od 18.00
Kde: kostel u sv. Jiří, Plzeň
Za kolik: 200 korun
Proč přijít: Komorní smíšený sbor Ensemble Guillaume se již téměř 25 let své existence specializuje na interpretaci historické hudby. V prostoru nejstaršího plzeňského kostela u svatého Jiří představí za varhanního doprovodu svého uměleckého vedoucího Lukáše Vendla nádherné vícehlasé sbory Johanna Hermanna Scheina a Johanna Christopha Bacha, doplněné o varhanní skladby z pera Heinricha Scheidemanna či Johanna Pachelbela.

Májový koncert doprovodí degustace vín
Kdy: sobota 11. května od 14.00 do 19.00
Kde: park U Bazénu, Plzeň-Lochotín
Za kolik: zdarma
Proč přijít: Populární plzeňská skupina Celebration bude hvězdou Májového koncertu, který se uskuteční v sobotu v parku U Bazénu na Lochotíně. Akce bude ve znamení pohodové muziky a degustace nejen růžových vín, lidé se zároveň mohou těšit na soutěže o zajímavé ceny. Hudební odpoledne odstartuje úderem 14. hodiny vystoupením zpěváka a kytaristy Václava Krušiny, kterého veřejnost zná z hudební soutěže Superstar. V 15.00 hodin bude akce pokračovat vystoupením kytarového souboru Tres Akordes Jana Weinfurtera. Celebration v čele s mladým charismatickým frontmanem Milošem Novotným je na pódiu vystřídají v 17.00 hodin.

Zach bude patřit českému undergroundu
Kdy: sobota 11. května od 20.00
Kde: Zach’s pub, Plzeň
Za kolik: dobrovolné vstupné
Proč přijít: V plzeňském Zach’s pubu na Palackého náměstí se v sobotu uskuteční koncert plzeňské revivalové kapely, orientující se na český underground přelomu tisíciletí. Zazní skladby od kapel jako Jasná páka, Hudba Praha, Půlnoc, Garáž či Plasic People of the Universe.

U Ježíška zazní klasika
Kdy: neděle 12. května od 18.00
Kde: kostel U Ježíška, Plzeň
Za kolik: 300 korun
Proč přijít: Písně a árie českých skladatelů A. Dvořáka, B. Smetany, L. Janáčka, B. Martinů a dalších zazní na koncertě Má píseň zas mi láskou zní, který se při příležitosti Roku české hudby bude konat v kostele U Ježíška v Plzni. Společně tak s Terezou Dlouhou, Markétou Dvořákovou a Alinou Říhovou tak můžete oslavit nejen nejen svátek hudby, ale i Den matek, který na tuto neděli připadá.

V Hlincích vzpomenou na zakladatele známých obchodních domů
Kdy: sobota 11. května do 14.00
Kde: Hlince
Za kolik: zdarma
Proč přijít: V obci Hlince si připomenou 140. výročí narození Jaroslava Brouka, významného českého podnikatele, spoluzakladatele a majitele sítě obchodních domů Brouk a Babka, který se narodil 11. května 1884 v původním stavení čp. 11 ve Hlincích na severním Plzeňsku. Slavnostní akt bude zahájen v sobotu ve 14.00 hodin u budovy obecního úřadu ve Hlincích, na kterém je od roku 2019 nejvýznamnějšímu rodákovi z Hlinců umístěna pamětní deska. Následovat bude posezení v Hasičské hospodě.

Tipy na další víkendové akce v Plzeňském kraji:

Rokycansko
Domažlicko
Klatovsko
Tachovsko