Letos už podesáté uvařil Plzeňský Prazdroj várku piva, která každoročně putuje do Vatikánu k papeži. Kvůli mimořádným opatřením letos nebylo možné zásilku do Itálie doručit, proto pivovar celou várku věnoval plzeňskému biskupství. To se rozhodlo požehnané pivo vydražit ve speciální aukci na webovém portálu Aukro. Výtěžek z prodeje bude věnován na dobročinné účely. Aukce začala ve středu večer a potrvá do 14. května.

Symbolických 2020 lahví piva mělo doputovat k papeži Františkovi před Velikonocemi, aby mohly být součástí každoročních oslav v srdci Říma. „Letošní situace v Itálii i u nás nám ale papeži pivo nedovolila zaslat. Po dohodě s plzeňským biskupstvím jsme se rozhodli vydražit pivo v aukci a získané prostředky poskytnout tam, kde je to nyní nejvíce potřeba,“ uvádí Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje.

Polovina získaných prostředků z aukce půjde přímo do Vatikánu, druhou polovinu obdrží Diecézní charita Plzeň. „Papež František i Diecézní charita Plzeň využijí finanční prostředky na zmírnění dopadu současné pandemie. Všichni jsme na jedné lodi a já jsem skutečně vděčný, že i takto můžeme pomoci,“ uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Lahve jsou sdružené v baleních po osmi, přičemž každé balení má své unikátní číslo, a vyvolávací cena jednotlivých balení bude 249 Kč. Některá balení budou mít navíc svého patrona z řad osmnácti známých osobností, mezi kterými jsou významní sportovci, herci, umělci i církevní představitelé. Tato balení bude zdobit podpis patrona a věnování, které z těchto lahví dělá opravdový sběratelský unikát. Certifikát s podpisy plzeňského biskupa Tomáše Holuba a plzeňského sládka Václava Berky bude pak mít každé z balení, všichni úspěšní dražitelé také obdrží osobní poděkování biskupa Tomáše Holuba.

Tradiční velikonoční požehnanou várku pro papeže uvařil Pilsner Urquell letos už po desáté v novodobé historii. Navazuje tak na více než sto let starou tradici, kdy si plzeňský ležák nechal do Vatikánu posílat na doporučení svých lékařů papež Lev XIII. Požehnána byla již historicky první várka Pilsner Urquell, kterou uvařil sládek Josef Groll v roce 1842.