Teď se jeho brány opět uzavřou, ale do konce roku bude hostit ještě několik akcí. Další rok jej pak čeká dlouhodobě plánovaná proměna v kulturní továrnu.

Tým společnosti Plzeň 2015 připravil měsíc nabitý kulturními akcemi, přednáškami a workshopy. Hlavním cílem bylo přesvědčit veřejnost, že má koncepci, jak s bývalým pivovarem naložit. „ Hodnotíme to jako úspěšný počin. Měli jsme opravdu hodně návštěvníků. Například na přednášku filozofa Václava Cílka přišlo přes dvě stě padesát lidí,“ hodnotí proběhlé akce Kateřina Melenová, programová ředitelka společnosti 2015.

Posledním dnem, kdy bude možné Světovar navštívit, bude sobota 21.dubna. Do té doby plánují organizátoři ještě celou řadu doprovodných aktivit. „Nejzajímavější bude pro Plzeňany určitě otevřená diskuze se členy týmu Plzeň 2015, kterou připravujeme na pátek 20. dubna. Přijede i nový umělecký šéf projektu Petr Forman,“ zve Melenová.

Prostory budoucího kulturního centra 4x4 Cultural Factory mají zpracovaný projekt přestavby. Nyní se připravuje vyhlášení soutěže na výběr zhotovitele dokumentace pro stavební povolení.

Samotné realizaci by ale podle Ericha Beneše z Útvaru koordinace evropských projektů nemělo nic bránit. „Peníze na přestavbu jsou vyčleněné v rámci Integrovaného plánu EHMK 2015, financovaného z ROP Jihozápad. Dotaci získá město v 30% výši. Celkovou částku na rekonstrukci předpokládáme kolem sto milionů korun,“ uvádí Beneš.

Jak přesně bude kulturní továrna po rekonstrukci vypadat, vysvětluje Kateřina Melenová: „Hlavním klíčem k projektu multifunkčního centra byla myšlenka šesti dveří. Měli jsme na mysli samostatně fungující prostory. Každý ze šesti hlavních sálů má vlastní zázemí, topení i systém větrání. Největší sál o ploše 625 metrů čtverečních bude určen především pro divadelní a taneční představení, koncerty,výstavy, projekce či umělecké experimenty.“

Další menší sály plánuje Plzeň 2015 využít pro komornější akce. Své místo by zde měly najít kapely pro zkušebny, vzniknou také klubovny pro aktivity rodičů s dětmi.

„Zcela unikátní prostory se objeví v nejvyšších patrech objektu. Návštěvníky určitě uchvátí jedinečným výhledem na celé město. Zde jsou naplánovány výstavní prostory,ale také přednáškový či rezidenční sál,“ doplňuje Melenová.

S přestavbou bývalého pivovaru v kulturní centrum by se mělo začít během první poloviny příštího roku. Dokončení se plánuje na rok 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury.

Město, které je majitelem těchto objektů, dalo společnosti 2015 prostory do výpůjčky a po celkové rekonstrukci by měla být jejich provozovatelem.

Kateřina Kvasničková