V galerii Visio Art na Roudné totiž začne výstava s názvem Vězeňské mobiloidy a kresby. Svá díla tu představí sochař Pavel Opočenský, který si odseděl tři roky ve všehrdské věznici za sexuální delikty s nezletilými dívkami.

Součástí výstavy budou i kresby Tomáše Horáka odsouzeného za autonehodu, při níž zemřelo pět lidí, na devět let odnětí svobody. Ve vězení se seznámil s Opočenským, který se stal jeho patronem i rádcem a přivedl jej k malování. Horákovy práce jsou velmi precizní, některé detaily maloval dlouhé hodiny pod lupou. Všechny vystavené kresby vznikly za mřížemi.

„Ve středověku umělci chodili do kláštera, nechali se zavřít, aby vytvořili dílo. Nás bez naší žádosti společnost umístila a dala nám šanci se najít. Já navíc dostal příležitost vyučit se přitom soustružníkem,“ říká s nadsázkou Opočenský. Ten tvoří především buď obří kamenné bloky nebo drobné objekty.

Plzeňská výstava není jejich první společnou akcí. Vystavovali už v Mostecké knihovně. Některá z těchto děl poputují do Mnichova. Zájem o ně projevily také galerie v New Yorku, Philadelphii a Washingtonu. Výstava v Plzni potrvá do devětadvacátého ledna.