Kulička v ruletě se zatím zastavila na čísle 19. Právě tolik let už existuje plzeňské vydavatelství Starý most, které si ve středu toto výročí připomnělo se svými partnery, autory a podporovateli v casinu na náměstí Republiky, že téměř dvě desítky let rozhodně nezahálelo.

Starý most, za kterým stojí ne zcela svatá trojice mužů – Zdeněk Hůrka, Petr Mazný a Petr Flachs - dokázala vydat již 133 publikací, z toho 82 se dotýká Plzně a jeho okolí.

Začínalo se sérií 100 zajímavostí, knihami leteckých snímků fotografa Jiřího Bergera a později Jiřího Vogeltanze. „Následovaly publikace o Šumavě, později i o Brdech, vydali jsme mimo jiné několik průvodců, dali jsme se i na sport. Vyšly knihy o tažení Viktorky pohárovou Evropou, ale například i hokejové tituly Srdce a pěsti o Ryanu Hollwegovi či Máme zlato o prvním a zatím jediném titulu plzeňských hokejistů,“ rekapituloval Zdeněk Hůrka.

V průběhu let pochopitelně došlo ve Starém mostu k posunu. „Zpočátku jsme knihy připravovali vlastními silami, jak autorsky, tak výběrem fotek. Nyní máme u spousty publikací spoluautory či externí autory, kteří za námi chodí s vlastním nápadem,“ připomněl Petr Mazný.

Na předvánoční trh přichází Starý most hned se třemi novinkami. Asi nejatraktivnější je Plzeňský místopis, pokračovatel veleúspěšného Plzeňsko – českého slovníku (už čtyři dotisky). Několik stovek hesel vysvětluje, jak a proč se jmenují jednotlivé plzeňské lokality, čtenář se dozví původ a místo netradičních názvů. Nebo snad všichni vědí, jak vznikl Pupek, či kde leží Pytel?

Lákavá může být pro čtenáře informace, že už se chystá třetí kniha do této série, bude se jmenovat Plzeňský uličník.

Pro milovníky fotografií a neobvyklých záběrů může být dobrou volbou kniha s názvem Plzeň na skleněných negativech. 150 unikátních snímků vybraných z 23 tisíc negativů uložených ve sbírkách Národopisného muzea v Plzni přibližuje život ve městě. Velké rozlišení negativů poskytlo autorům možnost ´vytáhnout´ netradiční či opomíjené detaily a nabídnout je čtenáři.

Třetí připravenou publikací je titul s názvem Městský obvod Plzeň 1. Navazuje na tři již vydané knihy o zbývajících velkých městských obvodech. I tento na první pohled trochu fádní titul by si ale mohl najít své kupce, hlavně svým netradičním zacílením. Trochu překvapivě totiž nebude lákat na části obvodu se starou zástavbou jako je Bolevecká náves či Roudná. „Právě naopak, soustředili jsme se právě na sídliště. Bude to asi první ucelená kniha o tom, jak se stavělo sídliště, jak se žilo mezi paneláky,“ vysvětlil Petr Mazný.