Může scénář obsahující pojmy zisk, majetek či úroky zaujmout diváka? Prý určitě! Plzeňané se o tom mohou přesvědčit v sobotu 13. prosince v Měšťanské besedě.

Koná se tam další ze scénických čtení LiStOVáNí. Na programu je mimořádně úspěšné představení knižního bestselleru roku 2009 Ekonomie dobra a zla. Pozvání přijal i autor knihy, známý ekonom a dřívější poradce prezidenta Václava Havla, Tomáš Sedláček. V knize bere čtenáře na dobrodružnou pouť od počátků civilizace až po současnost a na příkladech starověkých Sumérů, antických myslitelů, Židů i Západoevropanů 21. století představuje očima ekonoma proměny lidských návyků.

Herci Alan Novotný a autor projektu scénických čtení Lukáš Hejlík z knihy předčítají, ale především její nejzajímavější pasáže sami ztvárňují. Klíčové jsou třeba ukázky ze závěru knihy o současném trendu civilizace nasytit syté, nakupovat stále nové věci, aniž je jich skutečně potřeba. Dále upozorňují i na protiklad žití v luxusu, i když se z hlediska státních rozpočtů žije na dluh. „Každé ekonomické jednání má nějaký vliv na společnost – kladný či záporný, dobrý či zlý, bílý nebo černý. Zatímco já v bílé a usmívající se znázorňuji to dobré, Alan je černým zamračeným opakem," říká Lukáš Hejlík. Divák si ale jasně všímá, že každý má i výrazný kus opačné barvy. „Nic v ekonomice není jen bílé nebo jen černé," vysvětluje. Oba herci hrají do detailů i čtené pasáže. Poznámku pod čarou například čtou v leže rovnoběžně s hranou podia. Kromě herců vystupuje v představení i Tomáš Sedláček. Publiku v Měšťanské besedě bude po představení k dispozici i k případným otázkám.

Ekonomie dobra a zla s Tomášem Sedláčkem – 13. 12. od 19:30 hodin v Měšťanské besedě

Dobrodružství strýčka Ludvíka s Jannecem Levim

Večernímu LiStOVáNí vsobotu 13. prosince bude už tradičně předcházet pozdně odpolední – rodinné. Představí knihu Dobrodružství strýčka Ludvíka. Izraelský autor Jannec Levi kvůli tomu dokonce přijede do Čech. Také s ním bude možné po představení o knize mluvit a nechat si ji podepsat. A nejen ji, ale celou sadu ve světě známých knih o strýčku Ludvíkovi.

Kdo vlastně je ten strýček Ludvík?
Strýček Ludvík byl strýc mého otce. Tohle bylo jeho jméno, měl více či méně čtyři vlasy na hlavě, velké břicho a brýle – přesně jako strýček Ludvík v knihách. Své vlasy si skutečně barvil a hlavně vyprávěl ty neuvěřitelné příběhy. Byl lékárník, který snad nikdy nevymyslel žádný lék. Proslul spíš svou vlastní domácí barvou na vlasy. Jako spisovatel vždy míchám realitu s fantazií a strýček Ludvík tedy skutečně existuje.

A vy sám jste existoval jako Cyril, tedy hrdina, který v knize poslouchá každou středu od strýčka Ludvíka další neskutečný příběh? Když jste byl dítě, vyprávěli vám rodiče příběhy?
Vyrůstal jsem v rodině vypravěčů. Můj otec mi vyprávěl příběhy, mé tety a strýcové to dělali taky. To byly mraky neuvěřitelných příběhů. Všichni také přísahali, že jsou pravdivé, jak jen můžou být. Takže vlastně všechny dny v týdnu mého dětství byly vyplněny fascinujícími příběhy. Můj otec mně i mým bratrům předčítal z bible a jiných starých velkých knih. Rodiče nám často četli nahlas. A já si myslím, že když dnes píšu knihy a setkávám se se čtenáři, tak vlastně pokračuji v rodinné tradici. Snažím se předat všechny ty zázračné momenty z dětství, když jsem byl zahrnován příběhy.

Jak se daří knize ve světě?
Nedávno knihy začaly vycházet v angličtině v Japonsku a Indii. Celá série byla vydána v Jižní Koreji a příští rok vyjde v Číně. Pro mě je to docela dobrodružství, vidět jak děti z různých zemí a kultur můžou najít zájem v historkách strýčka Ludvíka. To poukazuje na sílu těch příběhů i společnou vnitřní duši dětí po celém světě.

V Čechách se zúčastníte ve třech dnech pěti scénických čtení. Těšíte se na turné?
Jsem nadšený! Těším na setkání s českými dětmi, jejich rodiči i na to, jak LiStOVáNí zdramatizovalo mé příběhy. Jejich práce se mi moc líbí. I když jsem viděl jen jejich videa, navíc v češtině, je jasně vidět, jak kreativní, inspirující a vtipné jejich show jsou.

Dobrodružství strýčka Ludvíka s Jannecem Levim: 13. 12. od 17 hodin v Měšťanské besedě

Vdova Hana Maciuchová se zamilovala do malíře

close Hana Maciuchová zoom_in

Divadelními a seriálovými cenami ověnčená Hana Maciuchová je další z hereček, která exceluje v monodramatu. Od roku 2009 vystupuje v inscenaci francouzské autorky Noëlle Chátelet Žena Vlčí mák. Ztvárňuje 70letou vdovu po nemilovaném manželovi, která se po letech šedého jednotvárného života bláznivě zamiluje. Přesvědčivé monology až dětinské zamilovanosti zazní v neděli 14. prosince v Měšťanské besedě. Vstupenky jsou ještě k dispozici.

Hlavní hrdinka Marta ví naprosto přesně, v kolik hodin si vzít jaký prášek a kdy ji začnou bolet klouby. Také ví, kdy volají děti a kdy vyrazit do kavárny U Tří kanonů a objednat si čaj. Nuda. Už 20 let to samé. Jenže právě dnes má Marta chuť na kávu. A když mimořádně kávu, tak mimořádně ve dvou. A objedná ji pro Muže tisíce šál – umělce, který v kavárně pravidelně kreslí. Ten šálek přijímá. Pro ženu se tak mění život. „Je to o období života, kdy moje hrdinka sama říká, že smrt už neděsí. V té době potká lásku. A jak se zbystří smysl? Jak se najednou naplní život?" říká k inscenaci Maciuchová. Projevy lásky na jednu stranu donutí diváky se nad nimi uculovat a pošetilé jednání starší dámy může přivést až do rozpaků. Na druhou stranu se ale příběh vysmívá dnešnímu kultu mládí a povrchní krásy. Představuje stáří a zkušenost jako přednost.

Monodrama se na českém jevišti se objevuje v překladu a režii Jaromíra Janečka. „Je to dámské téma řekl bych té generace, která už vidí za horizont a která už má právo trochu účtovat," říká režisér.

Maciuchová není první českou herečkou v roli Marty. Ta už vynesla cenu Blance Bohdanové, která byla za uvedení hry v Českém rozhlase nominována v ženské kategorii ankety (Ne)viditelný herec.