„Naznačují to už jejich názvy. Smetanovských TOP 5, TOP Fajnšmekr a TOP Cestovatel. Cílíme tím i na posluchače, kteří běžně na koncerty Smetanovských dnů nechodí,“ říká Michal Karban, PR manager Plzeňské filharmonie.

Posluchači se mohou těšit na osvědčená festivalová jména, jako je klavírista Igor Ardašev nebo kytarista Štěpán Rak, ale i na nové tváře a soubory jako je sopranistka Lucie Vagenknechtová, mezzosopranistka Jana Kubicová nebo Cimbálová muzika Horvátovci.

V pečlivě sestaveném programu došlo ale i ke dvěma změnám. Hned na zahajovacím koncertu 2. března nebude s Norimberskými symfoniky vystupovat původně ohlášený Howard Shelley. Nahradí jej klavírista a dirigent Alexander Blettenberg. Druhá změna se odehraje 21. března, kdy vystoupí soubor NeoKlasik Ivana Dlaska místo původně uvedeného Zelí-Potkan Orchestra.

Iva Wastlová u soudu.
Psi žili ve výkalech, brzy umírali. Množitelku poslal soud za mříže

„Na své si přijdou příznivci hudby rozmanitých žánrů, literatury, divadla, výtvarného umění, filizofie, vědy, astronomie i historie, vypočítává Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie a Festivalu Smetanovské dny.

Festival se nevyhnul mírnému zdražení jednotlivého vstupného o 10–15 procent. Pro letošní rok má rozpočet necelých 5 milionů korun, na kterém se podílí město Plzeň, Plzeňský kraj a Ministerstvo kultury ČR.