„Festival je multioborový a multižánrový,“ připomíná ředitelka pořádající Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. „To znamená, že se v jeho rámci konají výstavy, vědecká sympozia, literární večery i koncerty mnoha žánrů,“ doplňuje a dodává, že návštěvníci se mohou těšit na velké symfonické koncerty.

Hned v tom úvodním, 28. února, vystoupí v Měšťanské besedě Plzeňská filharmonie vedená s pěvkyní Sophií Burgos z USA. Na festivalu si své 95. narozeniny 5. března připomene České noneto, jedno z nejstarších komorních těles na světě. „Těším se i na vystoupení jazzového hudebníka Jiřího Stivína s naší filharmonií. Koncert mezi žánry se koná 21. března,“ informuje Kavalová.

Smetanovské dny letos nabídnou na tři desítky akcí včetně koncertů pro děti. Konají se v kostele sv. Jana Nepomuckého či v sídle církve bratrské v Doudlevecké ulici, v DEPO2015, Měšťanské besedě, Velkém divadle, Domě hudby i v Českém rozhlase nebo Plzeňském Prazdroji. Součástí festivalu jsou i výstavy či masopust (2. března).

Vstupenky stojí od 100 do 490 korun, připraveny budou slevy pro studenty či seniory nebo abonenty Plzeňské filharmonie. Lístky lze pořídit na webu Plzeňská vstupenka. Rozpočet letošního ročníku je zhruba tři miliony korun. Nejvýrazněji částkou jeden a půl milionu korun ho podpořilo Město Plzeň, šesti sty tisíci Plzeňský kraj.