Zazní nejen písně z alba, ale i coververze dalších jejích oblíbených světoznámých songů nebo její starší bluesové, soulové i funkové písně. Doprovodí ji tradiční jazzové kvarteto kolem Olivera Lipenského.

Tonya Graves patří co do kvality k nejlepším zpěvačkám v Čechách. Že žije právě v Česku a že zpívá, je přitom souhra mnoha náhod. Před dvaceti lety totiž tehdy 25letá Američanka vyrazila do Evropy s cílem dělat vychovatelku – nejlépe v Portugalsku, které se jí líbilo z fotek. Napřed ale dorazila do Prahy a první večer strávený v českém hlavním městě navštívila jazzový klub, kde zrovna koncertoval Luboš Andršt.

Po vystoupení se dali do řeči, slovo dalo slovo a Tonya se na jeho dalších koncertech objevila jako hostující zpěvačka. Říkala si, že tedy v Praze pobude trochu déle, začala pracovat v anglických školkách a domácnostech jako vychovatelka a domluvila si ještě zpívání s Binder-Konrád Blues Bandem a Tonny Blues Bandem. V těchto projektech zaujala Romana Holého z JAR, který dával dohromady s Ondřejem Brouskem novou skupinu Monkey Business. Tonyu pozval k natočení prvního alba a tím se z ní definitivně stala „česká" zpěvačka.

Tonya Graves: Back to Blues 2017 8. 3. 2017

v Měšťanské beseděNikdo z její rodiny přitom dříve hudebně ani pěvecky nevynikal. „Nebyli jsme žádná hudební rodina. Snad možná jedna vzdálená teta trochu lépe zpívala, ale jinak nikdo. Ani já jsem se zpěvem v USA nikdy neprezentovala. Ráda jsem si zpívala, ale že bych to studovala, veřejně vystupovala, to ne. Mám od mala ráda děti a cestování, tak jsem prostě jela do Evropy hlídat děti," říká s tím, že má jen štěstí, že má zajímavý a hluboko položený hlas.

V Čechách už zakořenila. Má tu za sebou i filmovou kariéru, vdala se a má dva malé kluky. „Do Ameriky pořád jezdím. I když málo. Stýská se mi po lidech, co tam znám. Po zemi jako takové ne. Teď žiju tady, mám české děti, české přátele. Nemám důvod myslet na návrat," dodává.

První sólové album I'm The Only Me vydala v roce 2011. Desku Back To Blues loni. Je na ní deset písní, kterými se vrací k hudebním kořenům, jež utvářely základy moderní populární hudby, které pro ni byly v životě důležité a na něž má své specifické vzpomínky. Jedná se třeba o melodie Raye Charlese, B. B. Kinga či Etty Jamesové.

Vstupenky na březnový koncert jsou již v předprodeji. Vzhledem k charakteru koncertu jsou k stání.