Sobotní večer 15. října od devatenácti hodin pak navíc přinese vedle vyhlášení výsledků přehlídku nejúspěšnějších sborů, která je zároveň kláním o Grand Prix celého festivalu. Mimo soutěž zazpívají 14. října na úvodním pátečním koncertu pro účastníky festivalu Nová Česká píseň z Plzně se sbormistrem Zdeňkem Vimrem a Tachovský dětský sbor vedený Josefem Brabencem. Na již zmíněném slavnostním závěrečném večeru vystoupí jako host plzeňský sbor Canticorum se sbormistryní Stázkou Šourovou, letošní nositelkou ceny Plzeňský Orfeus.

Celý sobotní program nabízí veřejnosti volný vstup. Od 11 hodin se představí slovinský dětský sbor, od 12.40 hodin budou soutěžit komorní sbory mládeže a dospělých s počtem osmi až čtyřiadvaceti členů, od půl čtvrté odpoledne zazpívá početný sbor Goethova gymnázia z Gery. Porotu povede sbormistr Jiří Kolář a jejími členy budou Hellmuth Drewes z Rakouska a Zdeněk Vimr ze Západočeské univerzity v Plzni, sbormistr Nové České písně, ale i operního sboru plzeňského Divadla J. K. Tyla. Mezi českými soutěžícími se objeví sbory z Brna, Nového Jičína, Benešova, Chomutova či Jirkova, ale také z Plzeňského kraje: Železnorudský smíšený sbor vedený Martinem Červenkou a Pěvecké uskupení dobřanských učitelů v čele s Adrianou Christovovou.

„Nově založený festival Musica sacra na zámku Kozel je dalším vítaným obohacením kulturních aktivit v plzeňském regionu,” zdůrazňuje sbormistr Zdeněk Vimr. „A připomněl bych, že se tak děje v kraji, kde dlouho působil hudební skladatel Zdeněk Lukáš, ve sborové hudbě nejvíce prováděný soudobý český autor,” dodává.

Název Musica sacra, který odkazuje k duchovní hudbě, blíže osvětlil předseda poroty, sbormistr a významný hudební pedagog Jiří Kolář: „Musica sacra je nazývána v programech většiny národních i mezinárodních sborových festivalů oblast vokální sakrální polyfonie, moderní sakrální hudby všech následujících hudebních epoch až do současnosti a konečně široká oblast hudby duchovního obsahu.” A proč podle jeho mínění vznikl a má opodstatnění stejnojmenný sborový festival na Kozlu? „Měl by být další vhodnou příležitostí k soutěžní prezentaci této hudby v netradičním, inspirativním, nádherném prostředí známého západočeského zámku. A v kontaktech sborů se skladateli by mohl přinést impulz k novým zhudebněním textů, kterých sakrální hudba nabízí nekonečné bohatství,” vysvětluje.