Drama francouzského spisovatele a filozofa Jeana– Paula Sartra z roku 1944 nazvané S vyloučením veřejnosti uvede plzeňská činohra tuto sobotu večer ve svém divadelním klubu. „Je to neúprosné drama o odpovědnosti i o tom, že sami jsme strůjci vlastního pekla,“ charakterizuje mluvčí divadla Eva Ichová hru, která vstoupila do dějin svou úzkostí i rezignací. Podle dramaturgyně je také vyostřená, nesmírně dramatická a nekompromisní a diváky při jejím sledování mrazí. Nejlepší pozvání oddechnout si v divadle…
A přece se sešel tým, který chce zdůraznit, že Sartre byl věčným hledačem naděje. Herci Tomáš Stolařík, Kateřina Vinická, Klára Kovaříková a Michal Štrich vedeni mladým režisérem Martinem Vokounem si přejí diváka ujistit, že zatím máme naději. A to přesto, že tři hlavní postavy hry vědí o svých vinách, ale nechtějí si je přiznat. Režisér, který je od loňského roku v angažmá Divadla J. K. Tyla, přesvědčil v Plzni už inscenacemi Zahradníkův pes, Jako naprostý šílenci či Jitřní paní. Při spolupráci se tentokrát setkal také s absolventkou scénografie na pražské Divadelní akademii múzických umění Agniezskou Pátou.
V činohře se vystřídá kvarteto režisérů
Na komorní scéně v klubu zahájí řadu svých šesti premiér nové sezony činohra Divadla J. K. Tyla v Plzni. Zatímco však tady zazní tuto sobotu těžké téma Sartrova dramatu S vyloučením veřejnosti, už za týden na hlavní scéně plzeňského Komorního divadla promluví k divákům komedie. A to hned světová premiéra nové hry domácího autora, režiséra a herce Antonína Procházky s názvem Ve státním zájmu.
V centru Procházkova zájmu je tentokrát politika se svým zneužíváním moci, ale především opět člověk a jeho soukromý život. „Protagonistou je mladý filmař, který má velké plány, ale malé prostředky k jejich realizaci. Aby se uživil, pronajímá svůj byt těm, kteří v úspěšnosti stojí na opačném konci spektra,“ přibližuje vstup do příběhu dramaturgyně Marie Caltová. Sám autor psal postavy pro konkrétní plzeňské herce: Zdeňka Rohlíčka, Štěpánku Křesťanovou, Martina Stránského, Moniku Švábovou, Michala Štěrbu, Kristýnu Hlaváčkovou, Janu Kubátovou, Zorku Kostkovou, Martina Chmelaře – a také pro sebe.
První činoherní premiérou ve Velkém divadle bude v této sezoně 19. prosince Jiráskova Lucerna v režii Jana Buriana. Kněžnu ztvární Andrea Černá, roli Mlynáře si zahraje Martin Stránský, Haničkou se stane Kristýna Hlaváčková, Vrchního ztělesní Zdeněk Mucha a ve vodníky se promění Pavel Pavlovský se Zdeňkem Rohlíčkem.
Poetickou tragikomedii z venkovské hospody – Portugálii – přivede na jeviště 13. února jako svou druhou inscenaci v této plzeňské sezoně Martin Vokoun. Hru napsal dnes dvaačtyřicetiletý Zoltán Egressy a dokázal v ní, že maďarský pohled na svět a život nemusí mít vůbec daleko k našemu Bohumilu Hrabalovi.
Režisér Jan Burian pozve diváky poprvé na 1. máje do roku 1183, kdy o Vánocích na zámku Chinon vrcholí éra panování Jindřicha II. Současný anglický dramatik James Goldman ve své historické fikci umožní publiku zjišťovat, kde a jaké mohou být hranice lásky, nenávisti, přátelství či pravdy.
Ve víru smíchu Carla Goldoniho a jeho veselohry Impresário ze Smyrny vyvrcholí letošní sezona činohry Divadla J. K. Tyla 19. června. Postará se o to režisér i autor úpravy už dávno klasického textu Ladislav Smoček.