Plzeň – Když se v Čechách řekne trampská píseň, nikdo z jejích posluchačů nemůže nevzpomenout na jméno Miki Ryvola. Jeden z posledních romantiků, jejichž hlavní scénou bývaly táboráky v trampských osadách, vystoupí 
13. května v Měšťanské besedě.

„Přijedeme v tradičním triu s Pavlem Zajdou Zajícem a Pavlem Jimem Drengubákem, takže budeme hrát především písně bývalé kapely Hoboes, což jsou naše úplně první písničky, které jsme psali s bráchou Wabim," říká Miki Ryvola. Dohromady jich napsali pět stovek. Mimo jiné Bedna od whisky, Tereza, Jarní kurýr, Letokruhy, Vodjíždím, Země tří sluncí, Mrtvej vlak a další.

V triu se svými dlouholetými kamarády vystupuje Miki Ryvola už přes 20 let. Kromě toho občas hostuje i s kapelou Nezmaři, pro niž složil třeba píseň Bodláky ve vlasech, a v menších sálech nebo spíš v lidovém prostředí malých hospod či srubů, kam ho pozvou kamarádi, hraje i sám. To pak prý zazní i jeho srdcová záležitost Já jsem tak línej.

Ryvolovky, v nichž se občas promítají i prvky swingu, jsou zachovány hlavně na starých vinylových deskách nebo na kazetách. Před třemi roky ale vyšlo i vzpomínkové dvoucédéčko Písně bratří Ryvolů, kde je přes 50 písniček. Předloni byl pak k albu vydán i zpěvník. To kdyby si chtěl někdo zahrát písně bratří Ryvolů u táboráku. Takových příležitostí prý ale ubývá.

„Po roce 1989, když se otevřely hranice, se trampské osady vylidnily. Vlastně před tím fungovaly proto, že nebylo kam jezdit. Zpívalo se o Niagáře a Aljašce s tím, že každý věděl, že se tam nikdy nepodívá. Dnes to není problém. Tramping v údolí českých řek už zůstává pro ty nejzarytější romantiky," vzpomíná Ryvola, který loni oslavil mimo jiné i koncertem v Besedě 70 let.

Miki Ryvola a přátelé: To nejlepší z Hobous

13. 5. od 19:00 v Měšťanské besedě