Na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro vystoupila Plzeňská filharmonie včera a už zítra hraje ve Španělsku. Odcestuje ráno letecky z Prahy do Barcelony a hned večer se představí koncertem ve městě Terassa. Turné je už nyní rekordní a výjimečné Je nejdelší z dosavadních španělských zájezdů orchestru a jako dirigent povede filharmoniky na všech třinácti koncertech Jaroslav Krček, jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů a dirigentů současnosti, umělecký vedoucí světoznámého sou– boru Musica Bohemica.

„Jezdím do Španělska už asi dvanáct let, ale letos poprvé mě čeká turné s Plzeňskou filharmonií, což mě velice těší z několika důvodů,“ upřesňuje sám dirigent. „S tímto orchestrem jsem prožil své muzikantské začátky jako hudební režisér a také dirigent. Zjistil jsem během přípravy na turné – stejně jako při našem společném koncertu v listopadu loňského roku v Plzni, že je to orchestr vynikajících kvalit a velmi ukázněné, přátelské disciplíny,“ zdůrazňuje. „Nehledě na to, že se nám podařilo vytvořit špičkovou dramaturgii celého turné. A v neposlední řadě je velmi potěšitelné, že jako sólista s námi jede houslista Štěpán Pražák, kterého sleduji od mládí a věřím, že se svého úkolu zhostí na jedničku,“ dodává ještě Jaroslav Krček. Doplňme, že sólista je odchovancem Konzervatoře v Plzni a jedním z prvních tří nositelů ceny Plzeňský Orfeus.

Třináct koncertů obsáhne Španělsko od severu na jih, mimo jiné města Oviedo, Burgos, Cádiz nebo Tarragona. Autobusové přejezdy budou mimořádně náročné – obvykle v délkách 300 až 500 kilometrů, ale z Pontevedry do Cádizu to bude přibližně tisíc kilometrů. Navíc absolvují plzeňští filharmonikové i dva přelety. V jednotlivých programech zazní hudba Rossiniho, Verdiho, symfonie Haydna, Mozarta, Schuberta a houslové koncerty Mozarta a Mendelssohna–Bartholdy– ho. Do Plzně se orchestr vrátí 3. června.

„Ve dnech napjatého očekávání na výsledek auditu o variantách existence Plzeňské filharmonie odjíždí orchestr po dřívějších úspěších na domácích i zahraničních scénách na svůj první letošní dlouhodobější zájezd. Bude to další důstojná reprezentace českých hudebníků v zahraničí pod znaky města Plzně i Plzeňského kraje,“ vyjádřil se o významu výjimečného turné ředitel Plzeňské filharmonie Jiří Samek.

Zatím naposledy byl orchestr ve Španělsku čtrnáct dnů v říjnu 2002 s dirigentem Hynkem Farkačem a Kubelíkovým triem. Pět let předtím absolvoval ve Španělsku patnáctidenní zájezd s violistou Petrem Přibylem a pod taktovkou Alexandra Apolína.