Hudebnice a spisovatelka v jedné osobě ho vydala v květnu a v říjnu představí některé písničky v Plzni při koncertu v Měšťanské besedě. Tam připomene i loňskou desku Gaia. Vstupenky na většinu podzimních akcí Besedy, tedy i na koncert Radůzy, jsou již k dostání v obvyklých předprodejích.

Album Marathon vychází v netradičním formátu jako kniha s hudebním albem. Čtenářům i posluchačům se představují jako dlouhý lidský příběh. „Jde o 16 povídek, jež mají stejný námět a vypráví je jeden a týž člověk, který ovšem prochází několika staletími od bitvy u Marathonu až do roku 1946, kdy vyprávění uzavírá v Sudetech," popsuje knihu autorka. Ke každé povídce pak napsala i písničku.

O podobném víceformátovém albu prý Radůza přemýšlela asi deset let. Nápad ale zůstával jen v rovinách úvah, dokud ji neoslovil spisovatel a scenárista Josef Urban, aby složila hudbu k jeho filmovému scénáři Tenkrát v ráji. Napsala písničku Gréta a scénárista ji navrhl, aby písniček na téma válek napsala víc.

Druhý motivem pak byl pocit bezmoci nad vzrůstajícím násilím ve světě a nad nepoučitelností člověka, která přichází v době 70. výročí konce druhé světové války.

Začala tedy hledat a z historie vybírat zajímavé a emocionálně silné příběhy z válek a bitev a napsala k nim povídky a písně. Hudební útvar nazvala chansonettem, neboť se jedná o literárně-hudební útvar, který spojuje šanson a romanetto.

Z každého příběhu by měl pozorný posluchač či čtenář získat určitou zkušenost a ponaučení. Jednou z bitev, které si Radůza vybrala, byl střet americké armády s Indiány u Wounded Knee v roce 1890.

„Nebyla to bitva, ale masakr. Sedmá kavalérie obklíčila vesnici Siouxů a vydala rozkaz, aby všichni složili zbraně. Jeden indián neposlechl, a velitel vojáků tak dal rozkaz indiány včetně žen i dětí povraždit. Pak se ukázalo, že ten indián s puškou byl hluchý," nastiňuje obsah písní Radůza. Do Plzně přijede i s kapelou.

Písničkářku s atypickým projevem objevila v polovině 90. let minulého století při hraní na pražských trzích zpěvačka Zuzana Navarová. Nabídla ji spolupracovat s kapelou Nerez. Radůza ale brzy začala připravovat vlastní koncerty. Její obliba rychle stoupala. Byla mimo jiné předskokankou na koncertu Mikea Oldfielda nebo Suzanne Vega. Začala psát hudbu pro divadla (spolupracuje např. s kladenským Lampionem) i pro filmy a založila si vlastní vydavatelství. Je také držitelkou tří sošek Andělů ocenění, jež uděluje Akademie populární hudby.