Program dvoudenního veletrhu Svět knihy je už naplánován do posledního detailu. „Rozpis všech besed, autogramiád, setkání, promítání, seznamu vystavovatelů, plánů areálu spolu s dalšími informacemi vyjde ve vašem Deníku ve speciální příloze Svět knihy Plzeň 2018 příští pátek 14. září. Bude mít dvaatřicet stran,“ informuje ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer (na snímku), pod jehož vedením veletrh Svět knihy, který se v Praze příští rok koná už po pětadvacáté, poprvé expanduje mimo hlavní město.

Snad už něco můžete prozradit nyní. Do Plzně přijede několik zahraniční autorů. Např. Jan Guillou ze Švédska je uveden na programu v sobotu 22. září v 11 hodin v Klempírně a v 18 hodin v Kavárně. Bettina Hartz z Německa bude 22. září od 11 hodin v Kavárně, významný izraelský autor Amir Or v pátek 21. září od 17 hodin v Kavárně. Jak budou setkání s nimi probíhat?

Nejčastěji tak, že autoři budou mít besedu v sále a následně ve stánku jejich nakladatelství autogramiádu, při níž je možné knížky zakoupit. Všechny pořady se zahraničními autory tlumočíme do češtiny.

Na veletrhu vystoupí i čínský autor Liao I-wu. Na programu je uveden v Klempírně 21. září od 16 hodin a 22. září od 12 hodin…

Rád bych podotkl, že Liao I-wu obdrží jen týden po plzeňské akci Cenu Nadace Knihovny Václava Havla z rukou Madeleine Albrightové. Proto se také zúčastní debaty k odkazu Václava Havla. Vedle toho bude na veletrhu účinkovat v pořadu s básněmi Liu Sia. To je čínská básnířka, jejíž manžel obdržel Nobelovu cenu míru, následně však zemřel v čínském vězení. Liu Sia byla několik let držena v Číně v domácím vězení. Původně jsme pořad plánovali jako veřejný apel na její propuštění. Před pár týdny ji však čínský režim na přímou přímluvu Angely Merkelové propustil. Pořad tak bude oslavou tohoto faktu.

A u nás hodně známý polský publicista a spisovatel Mariusz Szczygieł bude mít 22. září dvě besedy v Loosových interiérech v Bendově ulici číslo 10… 

Mariusz Szczygieł v Plzni už jednou vystupoval. Jeho autorské čtení se tehdy původně mělo konat v Loosových interiérech, ale kvůli velkému zájmu se přesunulo jinam. Tehdy ho to mrzelo. Takže, i když nyní už autorská čtení téměř nedělá, právě kvůli osobnosti Adolfa Loose se autor známého Gottlandu rozhodl do Plzně přijet. Teď mu tedy jeho přání plníme.

A mají i jiní hosté Světa knihy nějaká přání, jimiž podmínili svou účast?

Všichni autoři jsou skromní a speciální požadavky nemají. Na pivo se ale těší, kromě těch abstinujících…

Je možné prozradit, kteří autoři z regionu dorazí a kde je bude možné potkat?

Připravili jsme dva podvečerní bloky s regionálními autory. Středisko západočeských spisovatelů uvede v pátek v 17 hodin své básníky, v sobotu ve stejném čase své prozaiky. A například plzeňský autor, zpěvák a muzikant Kamil Pešťák vystoupí v pátek se svou kapelou a bude číst ze své románové trilogie. Já osobně se moc těším na návštěvu Vlastislava Tomana, dlouholetého šéfredaktora 'Ábíčka' a komiksové legendy. Bude hovořit o tom, že slavný komiks z 80. let minulého století Strážci se odehrává v Plzni ve čtvrti Petrohrad a vystupují v něm skuteční Plzeňáci.

Připravili jste i speciální program pro školáky a středoškolské i vysokoškolské studenty?

Pořady pro děti, mládež a vysokoškoláky tvoří zhruba čtvrtinu z osmi desítek akcí. Naplánovány jsou především na páteční dopoledne a počítáme s tím, že je navštíví školní skupiny. Díky našim partnerům v rámci celoroční kampaně Rosteme s knihou jsme vybrali akce, které jsou osvědčené, baví děti, jsou pro různé věkové skupiny a mají pro ně významný edukační rozměr. Motivují k tomu, aby děti více četly. Máme také výstavu Rychlých šípů a stopovací hru se stejným tématem. Mezi vystavovateli máme zastoupenu řadu vědeckých institucí a univerzitních nakladatelství, jejichž produkce se v běžných knihkupectvích nedostane. Pro tento obor jsme také připravili odborný panel.

Jaké jsou ceny vstupného a bude nutné kupovat zvláštní vstupenky na besedy a čtení do Loosových interiérů?

Vstupenky je možné si už nyní koupit v e-shopu na www.svetknihy.cz. Lidé se tak vyhnou frontám. Na místě budou samozřejmě k mání také. Vstupenka platí vždy na celý den a na všechny pořady včetně těch, které jsou v Loosových interiérech nebo v Plzeňském Prazdroji. Navíc v rámci vstupného mohou návštěvníci veletrhu zdarma zhlédnout výstavu 100py, která v DEPO2015 právě probíhá, a budou mít padesátiprocentní slevu do blízkého Muzea knihtisku. Celodenní vstupné je 80 Kč, senioři a studenti platí polovinu, školní skupiny jen 20 Kč za žáka. Pro milovníky knih jsme připravili ještě jeden bonus. Nejenže budou na místě knihy často za výhodné veletržní ceny, ale při nákupu knih nad 1000 Kč si je odnesou v naší stylové plátěné tašce.

Audrey Martells
Začíná Jazz bez hranic. Soutěžte o vstupenky