Soubor muzikálu a operety totiž připravil další titul, který je nabitý osobitou a drsnou ironií i sarkasmem. V české premiéře uvede tuto sobotu v plzeňském Velkém divadle americký muzikál Prodavači snů aneb Prohnaní, prolhaní lumpové. Událost o to větší, že s originálním názvem Dirty Rotten Scoundrels vznikl teprve před sedmi lety, takže z newyorské Broadwaye doputoval do Plzně za obdivuhodně krátkou dobu.

Stylově pestrou hudbou i písňovými texty opatřil Prodavače snů skladatel David Yazbek, jenž patří k americkým autorům, ale jeho kulturní povědomí je širší o vlastní předky židovského, italského i libanonského původu. U nás je znám především díky muzikálu Full Monty, v českém překladu Do naha! Scénář k Prodavačům snům napsal Jeffry Lane ne náhodou ve stylu filmového střihu. Jednak má zkušenosti jako televizní scenárista, jednak muzikál vychází z filmu režiséra Franka Oze z roku 1988, v němž pod názvem Dirty Rotten Scoundrels hráli hlavní role Steve Martin a Michael Caine. Jeho předobrazem byla komedie Bedtime story z roku 1964, kterou jsme u nás mohli vidět pod titulem Dva záletníci s Davidem Nivenem a Marlonem Brandem.

Kdo jsou oni prohnaní, prolhaní lumpové z podtitulu nového muzikálu na plzeňské scéně? Lawrence Jameson a Freddy Benson, jeden ve svém oboru zkušený, elegantní podvodník bohatých dam, druhý ve své branži začínající a drzejší, zneužívající soucitu naivních žen. Ti se sejdou jednoho léta na francouzské Riviéře a soupeří kdo s koho. Oba dva i jejich plzeňští představitelé – starší Jiří Unter- müller a mladší Bronislav Kotiš alternující s hostujícím Janem Křížem – jsou zárukou, že by se diváci měli bavit do poslední vteřiny představení.

Hlavní ženské role mají v nové inscenaci Divadla J. K. Tyla představitelky ověnčené cenami Thálie. Muriel ztvární Stanislava Topinková-Fořtová a Christine Colgate hraje a zpívá Daniela Šinkorová, publiku v celé republice dobře známá i z televizní obrazovky. V dalších stěžejních rolích se objeví Jan Kaštovský střídavě s Radkem Štědronským Shejbalem a Veronika Veselá v alternaci s Lucií Zvoníkovou.Všichni budou hrát a zpívat v českém překladu, který je dílem Adama Nováka.

Prodavačům snů vdechnou život ovšem nejen sami herci, ale celý inscenační tým pod vedením režiséra Romana Meluzína a dirigentů Pavla Kantoříka s Jiřím Petrdlíkem. Balet bude tančit v choreografii Anety Antošové, jejíž práci poznali diváci v Plzni už v inscenaci muzikálu Gypsy. Přední čeští jevištní výtvarníci – Daniel Dvořák a Dana Svobodová – se postarali o scénografii a návrhy kostýmů. Dramaturgem inscenace je Jiří Untermüller, který ji zařadil do širších souvislostí slovy: „Od roku 2000 se dramaturgie souboru muzikálu a operety Divadla J. K. Tyla v části své repertoárové nabídky odpoutává od klasického sumária muzikálové a operetní tvorby a nabízí plzeňským divákům náročné novinky původní i takzvané broadwayské. To s sebou nese mnohá rizika, ale vytrvali jsme, a nakonec nám naši diváci dali zapravdu. Když jsme před dvěma lety připravovali premiéru muzikálu Monty Python´s Spamalot, nebyli jsme zdaleka přesvědčeni, že je to sázka na jistotu. O to příjemnějším překvapením – a velký povzbuzením – byla divácká odezva.“