Aleš Briscein z Divadla J. K. Tyla může získat už svoji třetí Thálii. Uznávaný tenorista tentokrát zaujal odbornou porotu svým výkonem v roli rytíře Rinalda v opeře Armida, jež měla premiéru v režii ředitele divadla Martina Otavy v lednu tohoto roku. „Jeho Rinaldo vyniká přirozeným hereckým projevem, v němž není prostor pro operní manýru, a důmyslně vygradovaným výkonem, který vrcholí v závěrečném monologu a duetu s Armidou na konci opery,“ zaznělo v hodnocení poroty.

Kromě toho má DJKT ještě čtyři širší nominace. Tou byla oceněna Ivana Veberová za ztvárnění titulní role ve stejné inscenaci jako Briscein. Mezi dalšími širšími nominacemi se objevila Lucie Silkenová za roli Jitky v opeře Dalibor, tanečnice Zuzana Hradilová za ztvárnění Edith Piaf v tanečním muzikálu Edith – vrabčák z předměstí a Pavel Klimenda za titulní roli v muzikálu Orlando, jenž získal 1. místo ve 2. ročníku soutěžního projektu o nový, dosud neuvedený muzikál INTRO ’22.

Plzeňská inscenace slavného muzikálu Jesus Christ Superstar už zná své obsazení titulních rolí. Na snímku Pavel Režný jako Ježíš a Dušan Kraus jako Jidáš.
Ježíše ve slavném muzikálu si v plzeňském divadle zahrají Klimenda a Režný

Z Divadla Alfa byli do užších nominací za mimořádný umělecký výkon nominováni v kategorii loutkové divadlo Kristýna Franková a Petr Vydarený. Franková zaujala porotu Herecké asociace jako babka v pohádce O zlaté rybce, Petr Vydarený je nominovaný za výkon s loutkou Kašpárka v komedii Supermaňásci.

„Z nominací máme velkou radost a držíme Kristýně i Petrovi palce. Cenu Thálie může získat jen jeden z pěti nominovaných, i užší nominace ale znamená velký úspěch a uznání,“ uvedl ředitel plzeňského divadla pro mladé publikum Jakub Hora.

Kristýna Franková nastoupila do souboru Alfy teprve před rokem, už dříve ale hrála v pražském Divadle Minor. Příběh O zlaté rybce, kde hraje tato plzeňská rodačka babku, napsala pro Alfu na motivy lidové pohádky dramaturgyně divadla Petra Kosová, režíroval ji umělecký šéf Alfy Tomsa Legierski a autorkou výpravy je Bára Hubená. „Kristýna hraje s chutí a lehkostí a krásně zpívá. Její babka zprvu neškodně brblá, postupně ale podléhá svůdné temnotě chamtivosti, která dříme v každém z nás. Mimochodem – autorem krásných melodií, které si Kristýna pěvecky tak vychutnává, je druhý nominovaný – herec a skladatel Petr Vydarený,“ řekla Petra Kosová.

Soubor Divadla Alfa na festivalu PIF v Záhřebu, kde získal za inscenaci Putování dobrého Hanse Böhma Evropou čtyři ceny.
Plzeňské Divadlo Alfa, ověnčené cenami z Chorvatska, chystá loutkovou operu

Porota Cen Thálie pro loutkové divadlo v čele s předsedkyní Kateřinou Dolenskou ve zdůvodnění nominace uvádí: „Kristýna Franková podává v inscenaci suverénní herecký, animační i pěvecký výkon. V roli rybářovy ženy není jen protivnou semetrikou, ale obohacuje ji o odstíny nešťastné bytosti, která jen obyčejně touží po lepším životě. Toto drobnokresebné propracování charakteru postavy přináší hamižné rybářce dokonce divácké sympatie, které gradují se smířlivým koncem pohádky.“

Petr Vydarený je v Alfě od roku 2015, cesta do ní vedla přes angažmá v Západočeském divadle v Chebu. V Divadle ALFA nejen hraje, ale také skládá hudbu. Režijně a autorsky se podílel na inscenaci Odysseus na motivy řeckých bájí.

V Plzni skončil 36. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Zlatého ledňáčka pro nejlepší celovečerní film získal snímek Brutální vedro. Cenu převzali herec Vincent Hospodářský, herečka Zdeňka Petrová a režisér Albert Hospodářský (zleva).
Zlatého ledňáčka z Plzně má Brutální vedro, dvakrát uspěl Král Šumavy

„Herecký výkon Petra Vydareného v iluzivní inscenaci Supermaňásci je pozoruhodný jak po vodičské, tak po mluvičské stránce. Dokáže precizní animací na vteřinu přesně gradovat groteskní výstupy dnes už poněkud archaického Kašpárka z tradičního loutkového divadla a zároveň ho obdařit současnou dikcí a vtipem, které publikum spolehlivě rozesmějí,“ zhodnotila porota jeho výkon v Supermaňáscích. V komedii autora Víta Peřiny vede výmluvný Kašpárek klasické české loutky do akce a zachraňuje město Plzeň před pohromou z vesmíru. (qui)