Ten je znám českému publiku především jako představitel jedné z hlavních postav filmu Kdysi byli bojovníky (1994) a kultovního oscarového snímku Matrix (1999), v němž vytvořil roli Apoca. „Julian Arahanga se v současné době věnuje přípravě dokumentárního seriálu o malíři Gottfriedu Lindauerovi," vysvětluje důvod jeho návštěvy Eva Reitspiesová, mluvčí galerie.

Gottfried je plzeňským rodákem, narodil se v roce 1839 jako Bohumír Lindauer. Po studiích malířství ve Vídni se krátce vrátil do Plzně, kde se věnoval především portrétní tvorbě. Pak však odešel na Nový Zéland, jehož se stal v roce 1881 řádným občanem. Zemřel v roce 1926.

Na Novém Zélandu plzeňský rodák proslul svými portréty maorských náčelníků. U protinožců je Lindauerovo dílo považováno za součást národního kulturního dědictví. Velkou kolekci jeho prací spravuje Galerie umění v Aucklandu.

Ředitel Západočeské galerie Roman Musil, který se životem a dílem Gott-frieda Lindauera dlouhodobě zabývá, poskytl Julianu Arahangovi na kameru nejnovější poznatky o malíři, které dosud na Novém Zélandu nebyly známé. „Filmař do svého dokumentu dále začlenil Lindauerovy portréty plzeňských měšťanů ze sbírek Západočeského muzea, umělcův matriční záznam ze Státního oblastního archivu v Plzni a natočil také místo, kde stával rodný dům Gottfrieda Lindauera i Mikulášský hřbitov, na němž byli pochováni malířovi rodiče," informuje o plzeňské návštěvě novozélandského filmaře Eva Reitspiesová. Dokončení seriálu nazvaného Behind the Brush je očekáváno v průběhu října tohoto roku a Západočeská galerie již domlouvá s režisérem jeho uvedení v Plzni.

Zároveň galerie připravuje velkou retrospektivní výstavu Gottfrieda Lindauera pro rok 2015, která bude tvořit jeden z nejvýznamnějších bodů programu Evropského hlavního města kultury. Aucklandská galerie již na začátku tohoto roku slíbila, že na tuto výstavu zapůjčí pětačtyřicet Lindaerových děl. Půjde o jeho první retrospektivní výstavu, která představí jeho dílo z evropského i novozélandského období.