Zatímco na prknech Nového divadla DJKT se jedná o představení s velkolepou výpravou, soukromé Divadlo Pluto sází na blízkost diváka a bezprostřednost. Slavný muzikál o proměně květinářky v noblesní dámu se do doubraveckého divadla vrací po dvouleté přestávce.

„Tento muzikál milujeme jak my herci, je to naše srdeční záležitost, tak diváci. Takřka každá jeho repríza byla vyprodaná,“ říká principálka Divadla Pluta Jindřiška Kikinčuková. My Fair Lady s Kamilou Kikinčukovou a Radkem Zimou v hlavních rolích otevírá novou sezonu, herci ho odehrají v pondělí 12. září. V dalších rolích diváci uvidí znovu Dalibora Tolaše jako Alfréda Doolittla a v roli plukovníka Pickeringa se znovu budou střídat Miloslav Krejsa a Bronislav Kotiš, který muzikál v Plutu režíroval.

Kamila Kikinčuková se do role květinářky Lízy Doolittlové vrací po mateřské dovolené, jako dvojnásobná matka se ale zatím k herectví nevrací na plný úvazek. „Troufla jsem si vzít My Fair Lady v Plutu a jedno představení v pražské Ypsilonce, víc zatím nechci. Zastávám heslo, že děti jsou malé jen jednou a nic mi čas s nimi nenahradí,“ říká matka čtyřletého Jindřicha a roční Marušky.

Představení mělo v Plutu premiéru v březnu 2017, hrálo se jen přibližně rok, pak přišla první mateřská dovolená hlavní představitelky. Muzikál z pera Fredericka Loeweho a Alana Jaye Lernera se do Pluta vrátil v září 2020, jenže pak přišla pandemie covidu, takže byly odehrány jen dvě reprízy. Nyní se tak vrací podruhé. „Máme tento muzikál hodně zažitý a text naskakoval naštěstí sám. Už se těším na publikum,“ říká představitelka květinářky Lízy. Její herecký partner Radek Zima se v roli profesora Higginse poprvé představil před čtrnácti lety v Ústí nad Labem. „Bylo to na velké scéně s orchestrem, baletem a podobně. Byla to jedna z mála rolí, u níž jsem si řekl, že bych ji chtěl hrát znovu. Tady v Plutu je to úplně něco jiného – bylo potřeba vyrovnat se s omezeným prostorem. Ale to, jak jsou vymyšlené davové scény a jak je využita stínohra, je geniální. Z nedostatku se stala obrovská přednost,“ nešetří chválou Radek Zima.

V roli jeho matky se znovu objeví členka činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni Monika Švábová. Právě ona je jakýmsi spojovacím článkem mezi oběma aktuálními uvedeními – stejnou roli ztvárňuje i na Nové scéně. „V DJKT jsem 55 let a paní Higginsovou hraju už potřetí. Jednou v činoherní podobě – v Pygmalionu, pak v Plutu v muzikálu My Fair Lady a loni měl stejný titul premiéru v DJKT. Každá show je úplně jiná, nedají se vůbec srovnávat,“ říká Monika Švábová.

Že jsou oba muzikály rozdílné, potvrzuje i principálka Jindřiška Kikinčuková. „Spoléháme na blízkost diváka, bezprostřednost a větší prožitek,“ říká. Titul My Fair Lady bude v Plutu uváděn jen do konce června, pak na něj divadlu končí licence. „Bohužel se nepodařilo prodloužit termín – covid necovid. S představením plánujeme jezdit i na zájezdy, 29. září a pak znovu 3. listopadu vyrazíme do Františkových Lázní,“ dodává principálka s tím, že vstupenky na zahájení 12. září a další reprízy 25. a 26. září ještě zbývají.

Novinkou letošní sezony v Plutu je změna cen vstupenek. Zatímco dosud platilo jednotné vstupné v celém sále, od září jsou ceny stupňované podle toho, jak blízko k jevišti se divák nachází. V nové sezoně se vrací i řada dalších divácky oblíbených inscenací – např. Blbec k večeři s Pavlem Kikinčukem a Danielem Rousem, detektivní komedie Splašené nůžky nebo Horníčkův Slaměný klobouk. V listopadu se v Plutu koná jedenáctý ročník minifestivalu Hezky česky, jeho hosty budou například Iva Pazderková, Jan Čenský nebo Daniel Hůlka.