Někteří z tvorů se v období čtvrtohor mohli procházet i územím, kde v současné době leží Plzeň. „Západočeské muzeum disponuje sbírkou kostí ze zvířat, které zde v době ledové žili. Mezi ně patří například nosorožec srstnatý. Máme rovněž kly a zub mamuta,“ uvedl kurátor výstavy Josef Pšenička.

Podle jednoho z trojice autorů expozice preparátora a modeláře Radka Labuti vznikaly několikatunové modely dva a půl roku. „Nejvíce času si vyžádal pásovec. Jen na tvorbě jeho krunýře jsme strávili dva a půl měsíce. Skládá se z malých polygonových destiček. Udělali jsme jich zhruba osmdesát denně. Jejich celkový počet neznáme, ale bylo jich opravdu hodně,“ říká Labuťa.

Exponáty se skládají z ocelové konstrukce, polystyrenu a textilie, která nahrazuje kůži. Na srst pak autoři použili barvený len nebo skutečnou srst dnešních zvířat, která jsou těm čtvrtohorním nějak příbuzná. „Například pták Moa má pírka ze pštrosa. Snažili jsme modely doladit do posledního detailu. Proto třeba jejich oči mají žilkování, kterého jedna z našich kolegyň dosáhla vyškrabováním skla,“ říká další z autorů Zdeněk Třískala. Rohy a kly jsou pak z modelářské hmoty.

Výstava bude v Plzni k vidění do 30. května a na dlouho to bude poslední možnost vidět tyto unikátní modely v Evropě. Hned ze západočeské metropole totiž trajektem zamíří do Jižní Ameriky.