Umělec, jenž byl členem souboru v letech 1967 až 1979 a pak od roku 1998 až do letoška, v květnu oslavil pětasedmdesátiny. 


Za jeho životní plzeňskou roli bývá označován Willy Loman z Millerovy hry Smrt obchodního cestujícího.

Nová divadelní sezona nabídne Plzni klasiku. Prý s výraznými režisérskými vklady

Stejné ceny vstupného i abonmá jako v minulých letech, minimální změny ve složení souborů. Takto vstupuje do nové sezony, která dvěma představeními začíná už zítra, Divadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni.

Ceny vstupenek

Ceny vstupenek zůstávají od září roku 2014 stejné. Nejlevnější vstupenky na některá činoherní představení jsou k dostání už za 80 korun, vstupné na premiéry dosahuje ke 400 korunám, nejčastěji se ceny pohybují mezi 200 až 300 korunami.

Prodej abonmá na sezonu 2016/2017 začíná 26. září. „Nejdražší jsou premiérová abonmá do lóží, ta budou stát okolo šesti tisíc, ale dají se nakombinovat představení tak, že abonmá vyjde na zhruba tisíc pět se korun," informuje Edita Laštovková, vedoucí obchodního útvaru DJKT. Dodává, že k tomuto dni má divadlo 9557 předplatitelů, což je o 206 méně než loni ke stejnému datu.

Divadlo připravilo na začátek sezony pro své diváky dárek. Vstupenky na některá zahajovací představení hraná od 1. do 13. září budou prodávána se čtyřicetiprocentní slevou.

Premiéry

Nejen téměř deset tisíc předplatitelů se může těšit v nové sezoně na čtyřiadvacet premiér. „My jsme tentokrát nasadili klasické tituly, chceme jimi vyvážit loňskou, dramaturgicky odvážnější sezonu," informuje Natália Deáková, šéfka činohry.

V nové sezoně se tedy diváci mohou těšit např. na Shakespearův Sen noci svatojánské či Čechovovy Tři sestry, Molièrova Dona Juana nebo Goldoniho Sluhu dvou pánů. „Věříme, že klasika bude zpracovaná s výrazným režisérským vkladem, neboť např. Tři sestry bude režírovat Michal Vajdička, umělecký šéf Dejvického divadla, Dona Juana Martin Čičvák, jenž působí např. v pražském Činoherním klubu," představuje některé režisérské osobnosti Natália Deáková. Ona sama pak bude jako režisérka pracovat na inscenaci Sluha dvou pánů a dramatizaci románu Talentovaný pan Ripley.

Lumír Olšovský, nový šéf muzikálového souboru, který po šestnáti letech nahradil Romana Meluzína, připomněl, že dramaturgii sezony ještě připravoval jeho předchůdce. Hned na 24. září je připravována premiéra muzikálu Kdyby 1000 klarinetů, v listopadu bude ve světové premiéře uvedena Liduschka (Baarová), kterou napsal Karel Steigerwald, autorem hudby je Aleš Březina. Lumír Olšovský si pak na režisérské křeslo sedne při nastudování slavné West Side Story.

Muzikálový soubor uvede celkem pět premiér.

Soubor opery jich naplánoval šest, je mezi nimi např. Evžen Oněgin či Rusalka nebo v Česku dosud neuvedená Cherubiniho Medea. A soubor baletu má první premiéru už tuto sobotu, na Malé scéně bude uveden Krysař, diváci se mohou těšit také na Labutí jezero nebo Slečnu Julii a Olivera Twista.

Změny v souborech

Soubory prošly před novou sezonou minimálními změnami. Zmíněna již byla změna na postu muzikálového šéfa. Do důchodu odchází Viktor Vrabec, významný dlouholetý člen činohry. Novým členem tohoto souboru se stává Pavel Neškudla. Ten není plzeňským divákům neznámý, ztvárnil titulní postavu v Büchnerově Vojckovi.

Muzikálový soubor opustila Petra Vraspírová, baletní soubor tři členové, mezi nimi i Pavel Tručka. Nastupuje šest nových členů, z nich jsou dva z Jižní Koreje, po jednom z Velké Británie a Japonska.

Do důchodu také odchází dlouholetá mluvčí DJKT Eva Ichová, pozici po ní přebírá Michaela Svobodová.