Nesporně orchestr svou nabídkou obohatí nadcházející třicátý druhý ročník věhlasného plzeňského festivalu velmi výrazně. V čem spatřuje výjimeč- nost  jednotlivých  koncertů ředitelka filharmonie Lenka Kavalová?

„V dramaturgii jsem se snažila sledovat tři zásadní témata. Tím prvním je důraz na tvorbu Bedřicha Smetany a jeho dobu, druhým je téma letošního  festivalu  Člověk  a stroj a třetím je vztah k Plzni,“ shrnuje ředitelka filharmoniků. Jako nepřehlédnutelný fakt podtrhuje, že „Plzeň má kvalitní symfonický orchestr a na festivalech je běžným zvykem mít vlastní rezidenční těleso“.

Celé letošní Smetanovské dny otevře galavečer 5. února ve velkém sále plzeňské Měšťanské besedy. A už ten bude patřit Plzeňské filharmonii. „Pro zahajovací koncert jsem oslovila hudebního ředitele Národního divadla moravsko- slezského v Ostravě Roberta Jindru, který provede stěžejní část druhého jednání Smetanovy Libuše a výběr z Fibichovy opery Šárka,“ upřesňuje ředitelka Kavalová. „Podařilo se pro tento koncert angažovat zajímavé sólisty. Vystoupí například Maida Hundeling, která pravidelně hostuje v milánské opeře La Scala, nebo světoznámý basista Peter Mikuláš, dále Tomáš Černý, Martin Gurbaľ a Michaela Kapustová,“ zdůrazňuje.

Druhý koncert plzeňských filharmoniků na Smetanovských dnech – 23. února – bude na letošní téma celého festivalu Člověk a stroj. „Zazní Honeggerův Pacific 231, Ivan Kusnjer vystoupí ve skladbě Sylvie Bodorové Terezín Ghetto Requiem a druhá polovina večera bude věnovaná švédským symfonickým básním Bedřicha Smetany,“ sdělila Lenka Kavalová.

Dva další festivalové programy, které připravuje Plzeňská filharmonie, se uskuteční už ve druhém měsíci letošních Smetanovských dnů. „Na koncertě 15. března vystoupí přední český violoncellista světového jména Michal Kaňka ve Dvořákově violoncellovém koncertu. Festival pak 25. března zakončí legendární Pražský komorní orchestr bez dirigenta s klavíristou Václavem Máchou. Zazní také Sinfonietta armoniosa plzeňského rodáka Václava Trojana,“ uzavírá lákavou nabídku ředitelka Plzeňské filharmonie.