Francouz Lewis Trondheim navštívil ve čtvrtek Plzeň. Prohlédl si město a potom v posluchárně Západočeské univerzity ukazoval, jak tvoří.

Nový komiksový příběh vznikal přímo před zraky nadšených fandů. „Vždycky ráno si rozmyslím, o čem budu kreslit. Dneska mi například nateklo oko, čili komiks bude o něm,“ vysvětloval s úsměvem Trondheim.

Trondheim navštívil Českou republiku vůbec poprvé u příležitosti pražského KomiksFEST!u. Do Plzně přijjel na pozvání zdejšího komiksového výtvarníka známého pod pseudonymem Vhrsti.

„Komiks je v Česku pořád ještě poměrně neznámým fenoménem, a tak i jméno Lewise Trondheima u nás mnoha lidem nic neřekne,“ vysvětluje Vhrsti. „Převedeno do jiného uměleckého oboru je to však podobné, jako kdyby do Plzně přijel Paul McCartney nebo Steven Spielberg. Prostě absolutní světová špička.“

Kdo je Lewis Trondheim?

Extrémně pracovitý komiksový scénárista a výtvarník Lewis Trondheim (*1964) je jedním ze spoluzakladatelů legendárního vydavatelství L'Association. Je držitelem „komiksového Oscara“ Will Eisner Industry Award a dalších prestižních ocenění z celého světa. Je čestným prezidentem největšího komiksového festivalu v Evropě Festival International de la Bande Dessinée d'Angoulême. Jeho bezeslovná komiksová kniha Moucha a sci-fi seriál Kaput a Zösky se dočkaly animované podoby. Je autorem mnoha velkolepých komiksových sérií, jako jsou Donjon nebo Lapinot, ale i pozoruhodných filozofických kreací, z nichž některé vyšly i u nás (Jen čtvrt vteřiny na život, Země tří úsměvů, Apokalyptické příběhy). Z jeho tvůrčí dílny pochází i originální projekt prvního komiksu pro mimozemské děti A.L.I.E.E.E.N. nebo minimalistické knihy Pan O a Pan I.