„Nebylo to pro nás žádné překvapení. S Oskarem se bojovat nedá,“ naráží člen kapely Bolan na úspěch, kterého dosáhl Objev roku Markéta Irglová. Kdyby prý cenu obdrželi oni, Bolan by to považoval za více než zvláštní. „Když se někomu podaří něco takového v cizině, je to úžasné, takže Objev roku dopadl více než spravedlivě,“ domnívá se. „A jak se Víťa dostal mezi první tři nominované na Osobnost roku, to je pro nás záhadou,“ dodává. Samotný večer kluky z kapely nijak zvlášť nepřekvapil. „Bylo to podobné jako předávání cen TV Óčko. Jinak vzhledem k tomu, že jsem vášnivý kuřák a uvnitř se kouřit nesmělo, strávil jsme velkou část akce před arénou,“ říká se smíchem. Potěšilo jej, že si mohl popovídat ze zpěvákem Michalem Kocábem, kterého si váží. Mandrage arénu opustili předčasně. „Rozdělili jsme se a najednou volal Víťa, že má problémy s pořadatelskou službou. Chtěli ho vyvést a nikdo nevěděl proč. Tak jsme po krátké potyčce odešli všichni,“ dodává lakonicky.

Kapela Mandrage: Nejraději hrajeme doma v Plzni

Druhé místo v kategorii Objev roku v anketě Žebřík 2007 a dvě nominace na Anděla 2007. To jsou poslední úspěchy čtyřčlenné plzeňské formace s názvem Mandrage.

Jak kapela vznikla a jak byste charakterizovali styl, který hrajete?
Kapelu MANDRAGE založili Víťa Starý a Mates Vorda v roce 2001. Tehdy jim bylo 13 a 11 let. Bolan a Coopi hráli v té době v jiných kapelách a v roce 2004 jsme se sešli jen tak ze srandy na jednom koncertě s tím, že bychom si zahráli spolu pár písniček, a nakonec jsme si padli do oka a od té doby spolu válčíme. Škatulkovat styl je spíš pro jiné hlavy, do teď pořádně nevíme, jak bychom tomu měli říkat, ale asi spíš proto, že nehrajeme nic zvláštního, specifického. Pro nás je to kytarová muzika a tak trochu lidová tvořivost. Je nám jedno, jestli se tomu bude říkat ROCK, POP…………, bla bla bla. Nechceme se ani stylizovat do nějaké zahraniční modly, to nikdy nebyl náš cíl.
Jak vznikl název kapely?
Název MANDRAGE je záhadné slovo z ruského satirického seriálu Gorodog, a jako název kapely to vzniklo tak, že když měli kluci svůj první koncert, tak vůbec nevěděli, jak se bude kapela jmenovat. Tak řekli člověku, který celou akci moderoval, ať si je uvede, jak chce, a on řekl, teď vám zahraje kapela … (chvilka přemýšlení) … MANDRAGE !
Pocházejí všichni členové z Plzně?
Ano, všichni jsme z Plzně, a i když to bude znít jako klišé, jsme na to poměrně hrdí. Vždycky, když jsme v Praze, stačí nám jeden den a už se těšíme domů, na krásnou Plzeň.
Změnil se váš styl nějakým způsobem za dobu, co hrajete?
Nijak zásadně. Vždy jsme měli jasnou představu o tom, co chceme, a jediná změna bude asi v tom, že se to snažíme neustále vylepšovat.
Kdo z vás skládá texty a hudbu?
Bolan a Víťa píšou texty a hudbu děláme vždy všichni dohromady.
Kde berete inspiraci?
Všude kolem nás, stačí se rozhlédnout. Po jednom prožitém dni lze najít tolik témat, o kterých by se dalo zpívat. Obyčejný život je ta nejlepší inspirace.
Vydali jste první album, jak byste jej charakterizovali?
No, je takové. . . ehm . . první. Když jsme ho točili, šli jsme prakticky do neznáma a všechno bylo pro nás nové. S některými věcmi jsme spokojení a některé už úplně nenávidíme, ale to člověka asi potká kdykoli, když tvoří cokoli, a pak se časem ohlédne. Teď se připravujeme na druhé album a moc se těšíme na to, jak bude vypadat. Když se nás za rok zeptáš, co si o něm myslíme, asi ti řekneme to samé.
Umístili jste se na druhém místě v anketě Žebřík v kategorii Objev roku. Co to pro vás znamená?
Jsme rádi. Zvlášť proto, že do těchto cen hlasovali fanoušci a také že jsme si to mohli užít u nás doma v Plzni. Byli jsme příjemně překvapeni. Nikdy jsme nic nevyhráli. Duševně je to velmi příjemný pocit, když víš, že to, co děláš, má nějaký smysl a někoho to zajímá. A materiálně nám cena slouží ve zkušebně jako těžítko.
Co říkáte na úspěchy další nominované Markéty Irglové?
Vyhrát celosvětového Oscara za muziku je ohromná věc. To se jen tak někomu nepodaří. I když ji osobně vůbec neznáme, tak jí to moc přejeme a fandíme jí. Máme radost z každého světového úspěchu nějakého krajana, ať už se jedná o muziku, film, sport nebo cokoli jiného.
V Plzni je řada kapel, čím je to podle vás, že vy jste nad nimi v poslední době začali vyčnívat?
Určitě má na tom veliký podíl právě první deska, kterou jsme loni vydali a vyšli z ní 2 úspěšné singly. Kapele vždy pomůže, když může okupovat nějakou písní rádio, nebo klipem televizi.
Spolupracujete s některými plzeňskými skupinami?
Spolupracovat v tom pravém slova smyslu asi ne, ale máme mezi kapelami nějaké kamarády, a fandíme jim. Nerozlišujeme jestli je nějaká kapela dobrá nebo ne. Spíš máme rádi příjemný lidi, kteří si na nic nehrají a nemají předsudky, pak ať si hrají co chtějí. Ten lidský faktor bude pro nás vždy rozhodující.
Máte nějaké skalní fanoušky, kteří s vámi jezdí na všechny koncerty? Jaký přístup máte k fanynkám, kterých si už kapela jistě získala dost
Co se týče fanynek, platí asi to samé jako u předešlé otázky. A skalní fanoušky určitě máme a jsme za ně moc rádi. Vždycky potěší, když vidíš pod pódiem známé tváře.
Na jakých akcích nejraději hrajete?
Nejraději hrajeme doma v Plzni, to je jasné, ale každá akce, ať je kdekoli, je jiná a má své vlastní kouzlo. V klubech je super autentická atmosféra, kde je bližší kontakt kapely s divákem, a na festivalech si zase zpívá tvoje písničky i člověk, který by vyloženě na samostatný koncert Mandrage do klubu třeba nešel.
Proč vystupujete poměrně málo v Plzni?
Už z našich webovek www.mandrage.cz , kde je náš koncertní plán, vyplývá, že máme absolutně nabitý program. Do léta je tam plánováno včetně turné s Wanastowkama cca 50 koncertů, takže bychom si možná mohli dovolit tvrdit, že jsme nejvíce koncertující nová kapela u nás. Někam tam budeme muset vměstnat i nahrávání desky a nelze zapomenout na to, že jsme stále studující, pracující lidé. Snažíme se obsáhnout celou republiku a občas jezdíme i na Slovensko. V Plzni hrajeme zhruba jednou za 2-3 měsíce, což je proti ostatním městům hodně.
Jaká je podle vás situace na české hudební scéně?
Je taková, jaké jsou na hudební scéně kapely. A to je pouhý zrcadlový odraz toho, jaký je český národ. Pokud si někdo stěžuje, jaká je to bída, ať se nejdříve zamyslí nad tím, jak on sám podporuje své oblíbené kapely, třeba jen koupí nějakého cédéčka.
Jak je těžké se v ní prosadit?
Určitě ne tolik jako v zahraničí, kde je konkurence nesrovnatelně větší a spousta muzikantů je již v mladém věku na takové úrovni, že mám chuť zahodit kytaru a jít si rovnat ruce do svěráku. Ale rozhodně to u nás nefunguje tak, že každý týpek s dobrým účesem, co drží kytaru, má šanci být hvězda, jak se nám to snaží neustále namluvit různé stupidní soutěže. Ale myslím, že není důležité se prosadit. Důležité je se udržet mezi prosazenými, protože zazářit na jedno léto a pak jít pást kozy, není žádné umění. Ale o tom raději zatím pomlčím, budoucnost ukáže, kde vlastně my skončíme.
Jaké jsou hudební vzory členů kapely?
Nevíme, jestli se dá hovořit přímo o vzorech, přeci jen nám už není 12 let, ale samozřejmě že máme každý své oblíbence. Víťa obdivuje Stinga nebo Roberta Smithe z The Cure, Mates zase Travise Barkera z Blink 182, Coopi je popař a od Marilyn Mansona se dostal přes Garbage až ke Kylie Minogue. A Bolan má nejraději muzikanty, které nikdo moc neznal a jsou už mrtvý.
Jaké máte koníčky?
Jenom muziku.
Studují členové kapely nějakou školu? Pokud ano, dá se to skloubit s hudbou?
Někteří z nás ještě studují, někteří chodí do práce. Vzhledem k tomu, co jsme říkali o koncertním plánu, je to opravdu časově velmi velmi těžké a náročné.
Jak často zkoušíte?
Jako celá kapela zhruba 3x týdně a pak ještě každý jednotlivě.
Jaké koncerty chystáte v nejbližší době?
Za chvíli nám začne turné s kapelou Wanastowi Vjecy a do toho máme spousta jiných vlastních koncertů. Na všechny se můžete podívat na našich webovkách www.mandrage.cz. S létem přijdou i nějaké festivaly.
Čí to byl nápad uspořádat v Plzni společný koncert s francouzskou skupinou Tracy Gang Pussy?
Domluvili jsme se na tom s ředitelem Divadla pod lampou Petrem Chourou, který s touto nabídkou přišel. Chlapci z Francie se jevili jako příjemná parta, tak jsme je pozvali v rámci jejich tour i na náš koncert do Plzně.
Jaká s nimi byla spolupráce?
Nic zvláštního, obyčejní kluci, kteří žijí jen a jen muzikou. Nejsou to žádné velké hvězdy, ale ten profesionální přístup z nich čišel, což je podstatný rozdíl oproti podobným kapelám u nás.
Plánujete podobné koncerty s nějakými jinými zahraničními kapelami?
Ničemu se nebráníme, ale pro nás teď bude nejdůležitější turné s Wanastowkama a připrava na druhou desku.

Kdo jsou Mandrage?

  • - Kapela vznikla v roce 2001.
  • - Její členové jsou: Víťa Starý (19) – zpěv + kytara, Mates Vorda (17) – bicí, Bolan (31) – kytara, Coopi (21) - basa.
  • - V loňském roce skupina vydala první album s názvem Přišli jsme si pro vaše děti. Všichni její členové pochází z Plzně.
  • - Na anketě Žebřík 2007 se umístila na druhém místě za zpěvačkou Markétou Irglovou.
  • - Vysloužila si dvě nominace na Anděla 2007 v kategorii Objev roku a její zpěvák Víťa Starý na Osobnost roku.