„Plzeň a kultura k sobě neodmyslitelně patří. Díky bohaté tradici a současným uměleckým aktivitám bylo a je vytvářeno kulturní prostředí přesahující hranice našeho města. Plzeň je díky tomu charismatické místo s ojedinělou atmosférou a duchovními hodnotami. Dokazuje to i tvorba a činnost dnešních oceněných. Jsou to osobnosti, které v minulém roce významně ovlivnily kulturní dění v Plzni,“ uvedla během slavnostního večera radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková, která ocenění předávala.

Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let patří Kateřině Illnerové za kreslený příběh s názvem Lost in Porcelaind. V knize sleduje osamělého rybáře, který byl původně jen vzorem na porcelánové váze. Jednoho dne mu však vítr sfoukne klobouk a on se jej vydá hledat. „Babička měla na stěně porcelánový talíř, vždycky se mi líbil, a tak mě napadlo udělat z porcelánových talířů komiksová okénka,“ řekla o vzniku knihy, která získala hlavní cenu v mezinárodní soutěži Silent Book Contest, Kateřina Illnerová, studentka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Další udílenou kategorií byla Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let. Získal ji Václav Šlajch a kolektiv za knihu Iogi oceněnou v soutěži o nejlepší světový komiks v rámci Japan International Manga Award. Komiks představuje jedenáct poetických pohledů na každodenní život v soudobém Japonsku, daleko od gejš, robotů, otaku, automatů na kalhotky a dalších ustálených představ o zemi vycházejícího slunce. Kniha a výstava k ní se setkala se zájmem i v Zemi vycházejícího Slunce. „Překvapily nás reakce Japonců. Do návštěvní knihy psali, že díky nám mají nyní nový pohled na svou každodenní realitu,“ uvedl Václav Šlajch, který působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU jako vedoucí ateliéru mediální ilustrace.

Do síně slávy vstoupila kunsthistorička Jana Potužáková. „Je výjimečnou osobností, která svojí obětavou a nezištnou prací po léta formuje kulturní povědomí o výtvarné oblasti s velkým celonárodním i mezinárodním přesahem. Velká šíře jejího kulturně teoretického záběru zasahuje do mnoha oblastí kulturního života v regionu,“ zaznělo mimo jiné ve zdůvodnění, proč do síně slávy vstoupila právě Jana Potužáková, někdejší dlouholetá ředitelka Západočeské galerie v Plzni i předsedkyně Unie výtvarných umělců Plzeň či zakladatelka festivalu Letnice umělců.

Dále byla udělena Cena mecenáš(ka) plzeňské kultury. Získala ji společnost HLS Security Agency a její zakladatel a spolumajitel Vladimír Babnič za dlouholetou dobrovolnou podporu Divadelního léta pod plzeňským nebem.

Cena za významnou kulturní událost pak byla udělena centru pro kulturní a sociální projekty Johan a spolku Depresivní děti Praha za realizaci divadelní hry Trójanky. Tvůrci původní antický text aktualizovali a připravili s ukrajinskými umělkyněmi, které našly dočasný azyl v České republice. Inscenace v dramaturgii Romana Černíka a režii Jakuba Čermáka sklízí úspěch na evropských divadelních festivalech.