Akci pořádá společnost Svět knihy, která organizuje také mezinárodní knižní festival a veletrh v Praze, do Plzně s ním v menší podobě poprvé zavítala v roce 2018. „První dva ročníky byly v plné síle, pak bohužel přišel covid. Teď se konečně můžeme vrátit ve formátu, který se osvědčil. První rok akci navštívilo osm tisíc lidí, další rok přišlo už k devíti tisícům návštěvníků. Věříme, že se k podobným číslům dostaneme i letos,“ říká ředitel veletrhu Radovan Auer.

V Plzni se představí více než 50 nakladatelství, která se svými knihami zaplní v Depu autobusovou halu a Tržnici. „Na místě bude prezentována i Galerie novinek od širšího okruhu nakladatelů. Zde si budou moci návštěvníci knihy prolistovat a poznamenat ty, které nebudou na veletrhu k dostání,“ pokračuje Auer.

Chybět v Plzni nebudou ani známí spisovatelé. „Letos se nám povedla silná sestava. Přijede Kateřina Tučková, královna české kriminálky Michaela Klevisová. Do termínu Světa knihy se povedla nasměrovat i vydání některých titulů, které tu budou představeny, například novinky Jaroslava Rudiše v češtině, Niny Špitálníkové, jejíž román Severka bude v Plzni pokřtěn. A pro Plzeňáky budou zajímavé Skutečné zločiny na Plzeňsku od kriminalisty Františka Müllera, které původně měly vyjít až v říjnu,“ vyjmenovává ředitel festivalu asi největší z lákadel.

Zahajovacím filmem festivalu Finále bude Úsvit s Eliškou Křenkovou v hlavní roli
Festival Finále zahájí v Plzni film Úsvit s Eliškou Křenkovou v hlavní roli

Zajímavé ale budou i další body programu, kterých letos festival nabídne celkem kolem sedmdesáti. Zúčastní se reportéři České televize Jakub Szantó a Martin Jonáš, autoři knihy z reportáží z bojů na Ukrajině Putinova válka, další novinku S prominutím řečeno představí také Michael Žantovský, během besedy s Tomášem Kubíčkem bude připomenut i Milan Kundera. Součástí festivalu bude také sekce sci-fi literatury. Přijede nestor české sci-fi Ondřej Neff i v současnosti asi nejslavnější autor tohoto žánru u nás František Kotleta. Ten zde vystoupí i pod svým civilním jménem Leoš Kyša, aby uvedl kontroverze budící román Sudetenland.

Loni se Svět knihy uskutečnil po covidové pauze jako jednodenní, soustředěný hlavně na mladé čtenáře. A ani letos na ně nezapomíná. „Páteční dopoledne bude zaměřeno na školy, pořady pro děti a mládež jsou ale připraveny po celou dobu. Zmínil bych projekt Fakescape, který pomáhá k orientaci v dezinformacích, druhý je interaktivní hra Playing Kafka. Příští rok bude 100. výročí úmrtí Franze Kafky a hra ho přibližuje dětem zábavnou formou. V Plzni se uskuteční workshopy, kde si ji děti budou moci otestovat a pomoci s jejím vývojem,“ komentuje Auer další body programu.

Karel Šíp a Jiří Bláha při talkshow Minipárty.
Karel Šíp: Plzeňské pivo je nejlepší, ale Viktorce nefandím

Akce je propojená také s Finále Plzeň, které začíná v pátek, na obě akce zavítá Jáchym Topol. „Nejdřív u nás v sobotu odpoledne představí svůj poslední román Citlivý člověk, večer pak uvede na Finále film, který podle knihy vznikl. Domluvená spolupráce Světa knihy s Finále Plzeň navíc přináší návštěvníkům obou akcí slevové benefity,“ dodává Auer.

Veletrh bude otevřený po oba dny od 8:45 do 19 hodin, plné vstupné je 100 korun. Více informací a kompletní program najdou zájemci na webu svetknihy.cz