V Linci vznikla například expozice zaměřená na technologii a elektroniku Ars elektronika a muzeum umění Lentos, na jejichž financování a provozu se podílel stát, region i město zhruba třetinovými podíly. „Oba objekty jsou významné nejen pro Linz, ale pro celé Rakousko. Vznikly by ale i bez získání titulu Evropské hlavní město kultury a to je právě na projektu nejdůležitější. Totiž to, aby záměry v souvislosti s ním uskutečněné sloužily pro další rozvoj města a bohatší život obyvatel,“ prohlásila náměstkyně Krejsová.

Získání titulu Evropské hlavní město kultury je podle ní spíše jakousi obchodní značkou. „Město získá označení, že je významným turistickým cílem a místem, které nabízí kvalitní život svým obyvatelům,“ uvedla Krejsová. Linec realizoval kromě investic do kulturní infrastruktury i řadu drobnějších projektů, například síť apartmánů Pixel, kde místní architekti přetvořili prostory běžného života na hotelové pokoje. Hosté tak mají možnost nocovat v prostředí galerie, lidové jídelny, garáže či na lodi a stávají se součástí běžného života města.

Plzeň hodlá v rámci kandidatury zejména postavit nové divadlo a počítá s úpravou nábřeží řek v centru města pro rekreaci a sportovní vyžití, uvažuje se o nových prostorách pro moderní městskou knihovnu. „Jsem přesvědčen, že bychom nepotřebovali 60 milionů eur jako Linz, a stačila by nám zhruba polovina,“ podotkl primátor Rödl s tím, že Plzeň je v přípravách na kandidaturu nejdále z českých měst. „V regionálním operačním programu EU máme připraveno asi 650 milionů korun a věřím, že například na divadlo přispěje stát,“ dodal Rödl.