Dopoledne se představí Jitka Hosprová na koncertě pro školy v mezinárodním složení souboru Gran Duo společně s italským houslovým virtuosem a pedagogem Mauriziem Sciarrettou nejmladšímu plzeňskému publiku.

„Součástí koncertu bude zajímavé povídání o slavných houslových osobnostech, houslařství a zajímavostech ze světa hudby pro housle a violu,“ říká violistka a organizátorky festivali Juitka Hosprová.

Dalším programem festivalového dne bude komentovaná výstava slavných evropských houslí. Kolekci nástrojů nejslavnějších evropských houslařů, kterou má zapůjčenou soudní znalec v oboru houslařství Jaroslav Svěcený, budou návštěvníci moci zhlédnout v prostorách Staré synagogy, kde bude možné si jednotlivé nástroje i poslechnout. Mohou se těšit i na výrobky českých mistrů a hlavně na nástroje slavných italských škol ‚Cremona‘ a ‚Brescia‘. Tato unikátní komentovaná výstava se bude konat pro plzeňskou veřejnost historicky poprvé.

Výstava „…A viděl jsem nové nebe a novou Zemi…“ – Apokalypsa a umění v českých zemích v Západočeské galerii v Plzni.
Nová výstava v Západočeské galerii zachycuje zmar i naději biblické apokalypsy

Finále festivalového dne zakončí společný koncert Jitky Hosprové, Maurizia Sciarretty a Jaroslava Svěceného. „V originální dramaturgii bude v programu hudba pro dvoje housle, housle a violu a housle i violu solo,“ pokračuje Hosprová. Skladatelé vybraní pro tento festivalový večer byli v historických souvislostech spjati s fenoménem Paganini, který jako první světová ‚rockstar‘ nastolil v hudbě nový řád - fascinaci interpretem. V tomto večeru, který je pojmenován podle díla H. Wieuxtempse Pocta Paganinimu zazní díla skladatelů, kteří byli italskému mistrovi inspirací, předcházeli jeho nástup, nebo jen zpětně opěvovali jeho umění. Itálii jako kolébku houslového i houslařského umění bude v Plzni reprezentovat virtuos Maurizio Sciarretta, představitel italské houslové školy, žák Salvatora Accarda.

Ne náhodou patří do programu dne výstava houslí a povídání o houslařství. Niccolò Paganini byl znám také jako znalec a obchodník s nástroji a právě on jako jeden z prvních proslavil slavné cremonské mistry. Jeho nástroj Il Cannone pocházel z dílny Guarnieri del Gesu. „Italský interpret Maurizio Sciarretta hraje na vzácný nástroj z dílny Jean-Baptiste Villaume a český houslový virtuos a propagátor houslařství Jaroslav Svěcený jistě také zvolí pro festivalový večer krásný nástroj ze vzácné kolekce,“ zdůrazňuje Hosprová, že nejen po hudební, ale i po nástrojové stránce půjde v Plzni o unikátní koncert.

Plzeňská inscenace slavného muzikálu Jesus Christ Superstar už zná své obsazení titulních rolí. Na snímku Pavel Režný jako Ježíš a Dušan Kraus jako Jidáš.
Ježíše ve slavném muzikálu si v plzeňském divadle zahrají Klimenda a Režný

Návštěvníci mají na výběr možnost zavítat pouze na výstavu houslí, která začíná od 16.30, nebo jen na koncert, ten bude zahájen v 19 hodin. Možné je ale zakoupit výhodnější vstupenky na obě akce dohromady, v prodeji jsou na Plzeňské vstupence, k dostání budou i na místě před koncertem nebo výstavou.