V 10 hodin vyrazí zhruba padesátičlenný průvod, který projde Boleveckou náves, a připomene tak zdejší „bláznové dny“, které mají v Bolevci svou tradici. I když se počátkem minulého století vytratila, díky úsilí místních obyvatel a dobrovolných hasičů, Národního památkového ústavu a úřadu prvního plzeňského obvodu se podařilo ji v roce 2022 obnovit. Návštěvníci si pochutnají na zabijačkových dobrotách a čeká na ně také hudební vystoupení.

Vše vypukne na statku U Matoušů, kam si průvod maškar v čele s laufrem nebo též kecalem přijde pro svolení k masopustnímu reji. To musí udělit paní starostová, jak doslova uvádí dobové prameny. Po udělení souhlasu se masky začnou veselit a poté v doprovodu folklórních souborů Jiskra 58 a Plzeňský MLS (malý lidový soubor) vyrazí k jednotlivým stavením na Bolevecké návsi. „Připomeneme si krásnou lidovou tradici, během níž uvidíme, jak masopust slavili naši předci,“ zve starostka Jedničky Ivana Bubeníčková. Návštěvníci se mohou těšit na dvě veřejná zastavení, první kolem 10.30 hodin ve spodní části návsi, druhé zhruba v poledne v horní části návsi. Akce vyvrcholí odpoledním pohřbem obtloustlého zhýralce Bakuse zhruba v 15 hodin přímo na selském dvoře.

Ve stejný čas jako v Bolevci začne průvod také na Doubravce, kde byla tradice masopustů obnovena před třemi lety. Maškary vyrazí z parku Potoční, kde už v 9 hodin začne program malováním na obličej, a za doprovodu souboru Jiskra dojdou do Habrmannova parku. Tam je připraven doprovodný kulturní program a lidé budou moci ochutnat zabijačkové speciality. Masopustní zabijačka potrvá až do 17 hodin.

Na 10. hodinu je plánovaný také začátek průvodu ve Lhotě, kde bude možné na návsi zakoupit občerstvení od řezníka. K masopustní tradici se připojily opět i Litice, tam se začíná v 10 hodin s občerstvením a hudbou, průvod vyrazí do ulic ve 12 hodin, masku bude možné si zapůjčit na místě.

Už více než čtvrtstoletí pořádají masopust také v Radčicích, kde bývá jednou z největších akcí v tomto plzeňském obvodu. Začátek je ve 14 hodin, start obstará divadelní představení na návsi. „Hlavním bodem programu je ochotnická pohádka Tři bratři z Radčic, kde uvidíte veselé předělání této známé pohádky ve verších, s písničkami nejen z tohoto příběhu, ale i se srandičkami naší herecké bandy,“ zve za organizátory Radoslav Hejduk. Po divadle přijde vyhlášení dětských masek, masopustní kolo štěstí, v němž každá obálka vyhrává a v 15 hodin vyjde průvod vedený koňským povozem doprovázený kapelou Duo Maniacs. Po pohřební Backhuse do řeky Mže (cca 17.15 hod.) začne v 18 hodin diskotéka s DJ Pepou Hajajsem ve vyhřívaném stanu na návsi.

Tradiční plzeňský masopust v loňském roce:

Tradiční plzeňský masopust.

V 16 hodin pak vyjde od Branky v Kopeckého sadech průvod při tradičním plzeňském masopustu s názvem Masopust, masopust, jen mne, holka, nevopusť!. Nejprve zamíří podle tradice k radnici, kde požádá primátora o symbolický klíč od města Plzně. Poté se přesune ke Košíkově lávce, kde utopením Bakchuse v Radbuze město symbolicky zúčtuje se všemi nešvary a příkořími minulého roku. Zábava se následně přesune do DEPO2015, kde zahraje a zatancuje Plzeňský lidový soubor Mladina, který akci pořádá, vystoupí i Dětský folklorní soubor Mladinka, skupina historického šermu Lorika a malá dechovka plzeňské Konzervatoře. Konec programu je plánovaný na 18. hodinou.

Masopustní veselice se chystají také v menších obcích na Plzeňsku. Už v 9 hodin vyjde v sobotu průvod masek od hasičské zbrojnice ve Dvorci u Nepomuka. O hodinu později vyrazí od Bílé růže maškary také v Dolní Lukavici, průvod bude doprovázet Hájenka z Hájů pod vedením kapelmajstra p. Zdeňka Hrubého. Ve 12 hodin začnou v Číčově na jižním Plzeňsku, kde průvod projde celou vesnicí a poté jsou všichni zváni k posezení s hudbou do místního kulturního domu.

Naopak v Nebřezinech nedaleko Plas se letos tradičního masopustu nedočkají. Nebřezinské občanské sdružení v pátek oznámilo, že ho musí z vážných důvodů zrušit.