Z České republiky se tradičně představí výběr z inscenací, které vznikly za uplynulou sezónu na domácích pódiích. Ze zahraničních hostů se představí například polští režiséři Jan Klata nebo Katarzyna Kalwat a jeden z neoriginálnějších ruských režisérů Dmitrij Krylov.

„Mám velkou radost, že v režisérských osobnostech Jana Klaty a Katarzyny Kalwat přivážíme špičky současného polského divadla. Dmitrij Krymov před čtyřmi lety s inscenací Bez věna sklidil velký úspěch. Letos se vrací s další inscenací, která rozbíjí obvyklý pohled na ruskou klasiku. A navíc jako tvůrce, který musel opustit svoji vlast, kde se stal personou non grata, protože ihned po přepadení Ukrajiny veřejně protestoval,“ říká ředitel festivalu Jan Burian.

Mezinárodní festival Divadlo nabídne celkem 40 představení a doprovodných akcí. | Video: Deník/Pavel Bouda

Z Českých divadel se představí například Divadlo Na zábradlí s inscenací Vzkříšení, Divadlo Letí se satirickou komedií Džípy nebo oblíbené Dejvické divadlo s nejnovější hrou Fifty s Ivanem Trojanem v hlavní roli, za kterou mimochodem získal Cenu kritiky za nejlepší mužský herecký výkon.

„Řada inscenací z naší dramaturgie vznikla za účasti českých a ukrajinských či běloruských tvůrců a odráží současné otázky jako válku, protivládní protesty nebo migraci,“ připomíná Roman Černík, člen dramaturgické rady festivalu a umělecký ředitel spolku Johan.

Během festivalu vyrazí divadlo i pod širé nebe. Dvakrát na náměstí Republiky, kde vystoupí italský soubor Ateliercuncheon s inscenací Krysař, ve kterém herci pracují s maskami a výjimečnými pohybovými výstupy a U Branky se představí soubory Bratři v tricku s hrou Pošťáci a Holektiv s představením Lekce špičkování. Vstup na tato představení, která jsou vhodná i pro rodiny s dětmi, je zdarma.

Festival Divadlo pracuje letos s rozpočtem 14 milionů korun.