Ve středu začne v Plzni jediný evropský festival road movie.Ve středu začne v Plzni jediný evropský festival road movie.Zdroj: se svolením IRMFNa jediném evropském festivalu tohoto žánru se představí nejnovější road movies z Francie, Švédska, Velké Británie, Švýcarska či Albánie, ale také z Kanady, Koreje, Indie nebo Guatemaly a dalších zemí.

„Z 200 přihlášených snímků jsme jich do programu vybrali 39, často se nám hlásí nezávislí filmaři, i díky tomu bude 70 procent filmů uvedeno v Plzni v české či evropské premiéře, jeden dokonce ve světové,“ říká výkonný ředitel festivalu Václav Martinovský.

Slavnostní zahájení festivalu obstará ve čtvrtek film Cesty od Cirku La Putyka, který mapuje nejsložitější projekt tohoto souboru. „Festival je také soutěžní, o ceny budou usilovat snímky v kategoriích dokumentárních, krátkometrážních a celovečerních filmů, o vítězích přitom budou hlasovat diváci,“ pokračuje Martinovský.

Válečné veterány připomene v Plzni i animovaný film metalového Sabatonu, který se bude promítat v Muzeu Patton Memorial Pilsen.
Sabaton se vrací do Pekla, na Den veteránů tu bude promítnut jeho film

Filmové projekce v kině Klempírna v DEPO2015 doplní diskuze s domácími i zahraničními filmovými tvůrci, kteří za diváky do Plzně dorazí, koncerty, přednášky či filmový Pub Quiz.

Čtyřdenní akce odstartuje ve středu několika zahřívacími projekcemi. Bude mezi nimi i legendární film Haralda Reinla Poklad na Stříbrném jezeře, který se bude promítat z archivní 35mm filmové kopie. V této retrospektivní sekci festival nabídne i další klasiky žánru, například Rain Mana. „Většinou se snažíme tyto snímky promítat z pětatřicetimilimetrového pásu. Pro mladší diváky, kteří na to už nejsou zvyklí, je to možnost se s tímto způsobem promítání seznámit, protože promítačku nemáme umístěnou v promítací kabině, ale na sále,“ říká Martinovský k tomuto promítání.

Při jedné z projekcí se diváci vrátí o 100 let zpátky, do éry němých grotesek. V pátek 20. října od 20 hodin festival promítne tu vůbec nejstarší road movie letošního programu, legendární film Frigo na mašině z roku 1926 s Busterem Keatonem v hlavní roli. „Zvuk k filmu ale bude naprosto současný. Ke slavné němé road movie odehraje přímo v kinosále svůj živý set hudebník Hjörtur,” prozrazuje umělecký ředitel festivalu Ondřej Bíba.

Ředitel Žebříku Jarda Hudec s Jiřím Suchým.
Exkluzivním hostem vyhlášení Žebříku bude plzeňský rodák Jiří Suchý

Sobotní program v 10 hodin dopoledne zahájí speciální projekce Film & Brunch. „Při sledování strhujícího finského dramatu Sisu se diváci budou moci uklidnit snídaní, kterou budeme servírovat přímo v sále,” zve na start posledního dne festivalu všechny fanoušky tarantinovského stylu a zároveň dlouhých víkendových snídaní Martinovský.

Více informací a kompletní program 6. ročníku jsou k dispozici na webu festivalu, kde je také možné si zakoupit akreditaci. Na celý festival stojí v předprodeji 400 Kč, pro studenty 200 Kč, koupit si lze také vstupenky na jednotlivé dny. Na místě budou k dispozici také vstupenky na jednotlivé filmy za 100 Kč.