Slavnostně ho zahájí jeden z letos nejočekávanějších českých filmů – Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka s Eliškou Křenkovou v hlavní roli. Ambiciózní dobové drama s výrazně aktuálním vyzněním mohou diváci na festivalu vidět téměř čtrnáct dní před jeho oficiálním uvedením do kin.

„Premiéry a předpremiéry jsou vždy spolehlivým tahákem všech filmových festivalů a já jsem opravdu moc ráda, že si filmoví tvůrci vybrali právě náš festival pro takto exkluzivní projekci. Nový film Úsvit Matěje Chlupáčka s Eliškou Křenkovou v hlavní roli je takovým malým návratem obou jmenovaných - Matěj na Finále uváděl v roce 2013 svůj první snímek Bez doteku a Eliška byla kdysi jednou z porotkyň. Je mi ctí, že se na Finále vrátili se svojí filmovou novinkou,” uvedla Eva Veruňková Košařová, ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň.

Zahajovacím filmem festivalu Finále bude Úsvit s Eliškou Křenkovou v hlavní roli
Festival Finále zahájí v Plzni film Úsvit s Eliškou Křenkovou v hlavní roli

Festival uvede celkem devět exkluzivních premiér. Společně s Úsvitem budou čtyři z těchto filmů i usilovat o cenu Zlatý ledňáček v sekci celovečerních hraných nebo animovaných filmů. Mezi nimi jsou animovaný snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra Davida Pošivače, Citlivý člověk od Tomáše Kleina, který vznikl podle předlohy Jáchyma Topola a dá naposledy spatřit chotěšovskou chaloupku nad řekou Radbuzou, jež pro účely natáčení lehla popelem. Hadí plyn vznikl podle novely Josepha Conrada Srdce temnot, režisér David Jařab ji nejprve převedl do divadelní podoby a teď i na filmová plátna, na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu se pohybuje snímek Přišla v noci od Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara.

O zlatého ledňáčka bude letos v pěti sekcích soutěžit celkem 38 filmů.

V nesoutěžní sekci První úlovek si předpremiéru nebo premiéru odbydou čtyři snímky. Uvedeno bude nové drama Hranice Agnieszky Holland, špionážní minisérie platformy Voyo Extraktoři, na jejímž scénáři se podílel i investigativní reportér Jaroslav Kmenta, diváci dostanou také možnost ochutnávky z nového vztahového seriálu TV Nova Mozaika, v němž se v hlavních rolích představí mimo jiné Karel Heřmánek, Taťjana Medvecká, Martha Issová či Marek Adamczyk a Jan Nedbal. Poslední je Cesta do tmy, kriminální thriller České televize s Matějem Hádkem v hlavní roli.

Filmový festival láká i na hvězdné hosty, kteří každoročně zavítají do Plzně, aby uvedli svá díla, poskytli rozhovory médiím a setkali se s festivalovými diváky. Letos bude možné potkat herečky Elišku Křenkovou, Janu Plodkovou, Andreu Mohylovou, Judith Bardos Pecháčkovou či Annu Kadeřávkovou. Z herců se v Plzni objeví například Marek Adamczyk, Jan Kačer, Vojtěch Vodochodský či Stanislav Majer. Svoje filmy přijedou uvést také režisérka Jana Počtová či režiséři Matěj Chlupáček, Ondřej Moravec a Robert Hloz, v pátek 22. září dorazí i Kazma.

Do tradiční podoby se vrací veletrh Svět knihy, který se uskuteční v plzeňském areálu DEPO2015 22. a 23. září.
Svět knihy v Plzni bude opět dvoudenní, představí i čerstvé novinky

Vstupenky na jednotlivé projekce stále stojí 100 Kč. Děti do šesti let bez vlastního sedadla mají vstup zdarma. Akreditace je možné pořídit buď na víkend za 500 Kč, nebo na celý festival za 800 Kč. Akreditace zajistí také vstup zdarma na knižní veletrh Svět knihy, který se v Plzni koná 22. a 23. září. Více informací k festivalu Finále Plzeň najdete na webu www.festivalfinale.cz. Tam je ke stažení i festivalová aplikace Finále Plzeň.