„Zúčastním se jeho uvedení a možná zůstanu chvilku po začátku. S kolegy se taky občas chodíme dívat do sálu na konec filmu. Celý film už jsem ale viděla několikrát. Schovávám si, že ještě jednou ho celý uvidím na premiéře v Praze, společně s mou rodinou,“ říká sympatická herečka.

Kromě zahajovacího snímku představí festival Finále průřez kompletní českou tvorbou, tedy filmy a seriály, které se objevily v kině, v televizi nebo na internetu. Filmy v pěti soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Celkově se do soutěžního klání přihlásilo 171 snímků, o hlavní cenu Zlatého ledňáčka jich bude bojovat 38,“ upřesňuje ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová s tím, že Finále není jen přehlídkou soutěžních filmů, ale desítky jiných snímků budou k vidění v dalších sekcích.

Na festivalu se mimo jiné v české premiéře představí nové drama Hranice Agnieszky Holland, režisérky třikrát nominované na Oscara, pozoruhodné sci-fi Bod obnovy režiséra Roberta Hloze nebo groteskně-alegorická road-movie Citlivý člověk režiséra Tomáše Kleina s herci Davidem Prachařem a Taťánou Dykovou.

Novinkou letošního ročníku je sekce pro neslyšící. Vybrané filmy budou opatřeny speciálními titulky a úvodní slova i následné diskuze budou tlumočeny do českého znakového jazyka. Neslyšící včetně doprovodu mají vstupenky zdarma, stačí si jen předem rezervovat místa.

36. ročník filmového festivalu Finále v Plzni se koná od 22. do 27. září a festivalovým děním provede návštěvníky osvědčená moderátorská dvojice Ester Geislerová a Petr Vančura.

Letošní ročník Mezinárodního festivalu Divadlo uvede 40 představení
Mezinárodní Festival Divadlo nabídne v Plzni čtyři desítky představení

Předprodej vstupenek a akreditací byl zahájen už 8. září a běžné vstupenky na jednotlivé festivalové projekce stále stojí 100 korun. Děti do šesti let bez vlastního sedadla mají vstup zdarma. Akreditace je možné si pořídit buď na víkend za 500 korun nebo na celý festival za 800 korun. Více informací o celém festivalu najdete na www.festivalfinale.cz.