Historie francouzského souboru Comédie-Française sahá až do dob Molièra a jeho vystoupení se svojí nejnovější inscenací Hekuba, ne Hekuba na blížícím se 32. ročníku festivalu Divadlo bude pro milovníky divadelního umění zlatým hřebem.
O to unikátnějším, že v rámci velkého evropského turné po světové premiéře na Avignonském festivalu půjde o první uvedení této hry v klasické divadelní budově.
„Je to mimořádně zajímavý, docela i vtipný, a zároveň mrazivý příběh Hekuby, vdovy po králi Priamovi, který se prolíná s příběhem herečky, jež v našich časech Euripidovu Hekubu ztvárňuje. Je to skvělá podívaná a Plzeň bude třetí štací této inscenace na světě. Po své premiéře v Avignonu se hrála ještě ve slavném antickém divadle v Epidauru a třetí tedy bude Plzeň,“ přibližuje uvedení hry dramaturg festivalu Michal Zahálka.
Jejím režisérem je portugalský dramatik a ředitel Avignonského festivalu Tiago Rodrigues.
Festival Divadlo se v Plzni koná od 11. do 19. září a představí se na něm přes čtyřicet divadelních souborů z Francie, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky.
„Letošní ročník festivalu Divadlo přinese velmi silný zahraniční program a přední divadelní scény z celé Evropy. Věřím, že je to potvrzení postavení festivalu Divadlo na mezinárodní scéně i našich schopností takto náročná hostování zajistit,“ říká ředitel festivalu Jan Burian.
Budapešťské divadlo Őrkény Színház například přiveze komorní inscenaci Solness Henrika Ibsena v režii Ildiko Gaspárové s proslulým maďarským hercem Pálem Mácsaiem a Slovenské národní divadlo uvede strhující adaptaci současné slovenské novely Pes na cestě v režii Dušana D. Pařízka.
Z Prahy se představí například Švandovo divadlo, Masopust, Divadlo Na zábradlí, z Brna Divadlo Husa na provázku a HaDivadlo, dále činoherní studio z Ústí nad Labem, Naivní divadlo z Liberce nebo Divadlo Petra Bezruče z Ostravy.
Plzeňské divadlo zařadilo do programu festivalu operu na motivy života Boženy Němcové Jsem Kněžna bláznů a Divadlo Alfa evropskou premiéru koprodukční česko-japonské inscenace Čáslavská – Tokio – 1964.
Epilog pak přinese plzeňským divákům tři inscenace – Žáby s Ivanem Trojanem, Milostné dopisy Studia DVA, romanci v dopisech nominovanou na Pulitzerovu cenu s Emílií Vašáryovou a Milanem Kňažkem a grotesku Dejvického divadla Ztratili jsme Stalina se známými herci v rolích nebezpečných kremelských aparátčíků. Program také nabídne open-air představení zdarma na scénách U Branky a na náměstí Republiky a sekce Johan pak uvede v prostoru Moving Station diskuze, workshopy, divadelní fotografie a videa.
Festival Divadlo pracuje stejně jako loni s rozpočtem 14 milionů korun.