Odstartuje ve čtvrtek 16. listopadu a do neděle 19. listopadu zhlédnou jeho návštěvníci v plzeňské centru Moving Station více než 150 krátkých soutěžních snímků z celého světa, ale také celovečerní animované novinky nebo skvosty z archivů. K tomu si budou moci vyzkoušet také animaci v některé z mnoha dílen a čeká je i game zóna počítačových her.

„Letos jsme připravili opravdu velkou porci dílen a workshopů. Probíhají po celou dobu festivalu a vybrat si z nich mohou jak úplní začátečníci, kteří si chtějí animaci vyzkoušet, tak i zkušenější animátoři, kteří mají možnost dostat se jejich prostřednictvím k profesionálním technologiím,“ řekla ředitelka Festivalu Animánie Lenka Špačková. Dílny nabídnou třeba práci se světlem ve filmu, animaci písku nebo Motion Capture, technologii, která pomocí speciálního obleku pokrytého senzory převádí pohyb člověka na jeho digitální model. Na některé z dílen je třeba se předem registrovat, jiné budou volně přístupné. 

Koncert světové legendy, anglického hudebníka a občasného herce Stinga v plně zaplněné pardubické Enteria Areně.
V plzeňském amfiteátru vystoupí světová hvězda. Příští rok přijede Sting

Filmový program zve na inspirativní celovečerní novinky pro celou rodinu: Tonda, Slávka a kouzelné světlo, Myška a medvěd na cestách nebo Mikulášovy patálie. Představí také úspěšné snímky nastupující generace FAMU Four a Čtyřhlas, virtuální realitu v interaktivním animovaném filmu Tmání, klenoty z archivů či snímek Kunstkamera Jana Švankmajera. 

Slavnostní zahájení 18. ročníku Festivalu Animánie se odehraje ve čtvrtek 16. listopadu od 19 hodin. Moderátorem bude herec Divadla ALFA Daniel Horečný a diváci se mohou těšit i na projekci krátkého filmu Pavly Baštanové O krávě. Vstup je zdarma.

Zdarma budou na festivalu každý den k vidění také bloky soutěžních krátkých filmů z celého světa. O festivalové ceny Animáničky, jejichž autorem je letos výtvarník Adam Paulus, se utká celkem 159 snímků vytvořených dětmi, mládeží a studenty do 26 let z 21 zemí. 

Miroslav Horníček
KVÍZ: Ten krásný princ, to jsem já. Jak dobře znáte dílo Miroslava Horníčka?

Soutěžit budou ve třech kategoriích, ceny budou uděleny v neděli 19. listopadu v 16 hodin a po ceremoniálu bude následovat projekce vítězných filmů. Své ceny rozdají i poroty dětská a studentská, předány budou také Cena Honzy Příhody na památku dlouholetého ředitele Festivalu Animánie a Cena diváků. 

Vstupenky na celovečerní festivalové projekce jsou k dostání na GoOut a stojí 120 Kč, zlevněné vstupné je 100 Kč, rodinné 250 Kč a děti do 5 let mají vstup zdarma.

Program Festivalu Animánie a další informace najdou návštěvníci na webu festivalu