V pořadí ji XV. ročník mezinárodního nesoutěžního setkání baletních škol z České republiky i ze zahraničí Mezinárodní Balet Gala se uskuteční ve Velkém divadle v Plzni v sobotu 28. října od 18 hodin. Tato nesoutěžní přehlídka baletních a tanečních zájmových škol přivede do Plzně 16 škol a zhruba 80 tanečníků z České republiky a Německa.

Galavečer takového formátu, kde mohou nejlepší žáci předvést své umění bez zbytečného napětí a zároveň reprezentovat svoji školu, je jedinečný nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Diváci tak mohou zhlédnout ta nejzajímavější sólová a sborová, klasická i moderní taneční čísla, která se během roku urodila v tuzemských a zahraničních baletních studiích. Uvidí vystupovat laureáty a vítěze českých i zahraničních soutěží a přesvěddčí se, že i velmi mladí tanečníci dokáží zprostředkovat umělecký zážitek. „Tento exhibiční večer je naprosto ojedinělý. Zakládáme si na přátelské atmosféře a baletní galakoncert je velkou odměnou a inspirací účinkujícím tanečníkům a tanečnicím, pedagogům, rodičům. Pro děti je velkou motivací tančit na profesionální scéně navíc v krásné historické divadelní budově, jakou je naše Velké divadlo, Divadlo J. K. Tyla v Plzni,“ uvedla hlavní organizátorka a předsedkyně pořadatelského spolku Balet, z. s. Šárka Ženíšková.

Ředitel Žebříku Jarda Hudec s Jiřím Suchým.
Exkluzivním hostem vyhlášení Žebříku bude plzeňský rodák Jiří Suchý

„Ani tento rok nebude samozřejmě chybět vystoupení profesionálních hostů. Což je další zážitek, tančit na stejném jevišti jako třeba první sólistka ND Praha a mimo jiné držitelka dvou Cen Thálie Nikola Márová a talentovaný Ondřej Králíček z Moravského divadla Olomouc,“ dodává Šárka Ženíšková.

„A protože se Balet Gala letos koná ve sváteční den 28. října a chceme ukázat, že tančit lze v každém věku, připravili jsme si jedno překvapení, a to v podobě vystoupení Česká beseda, které zatančí dámy z Kounovských Hašlerek,“ připomíná Bohunka Mejcharová, tanečnice, učitelka a zakladatelka spolku a celého projektu. Galavečer bude tradičně věnován osobnosti baletu, která je nedílně spjata s DJKT. V roce 2023 bude věnován Zdeňku Sudkovi, který přislíbil svoji účast v hledišti.

Václav Běhavý (vpravo) a Radko Andrejs z plzeňské kapely Odyssea.
Odyssea své padesátiny oslaví i v Šeříkovce, zahraje s ní také Pohoda

Večerem bude provázet herečka Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Taťána Kupcová.

Od roku 2013 jsou ke každému ročníku organizovány taneční workshopy, letos zaměřené na klasický balet, kterých se mohou účastnit i zájemci z dalších tanečních škol. Letos se uskuteční v neděli 29. října ve studiu FitDanceArt a povede je 1. sólistka ND Praha Nikola Márová. Rezervaci je možné zajistit on-line zde. Vstupenky na slavnostní večer ve Velkém divadle je možné zakoupit on-line přes Plzeňskou vstupenku, www.djkt.eu a v pokladně předprodeje DJKT.

Gabriela Špalková