Je jím Mezinárodní festival alpinismu. Ten po 10 letech existence čeká letos novinka. Vždy na jeden den se vydá i do tří dalších měst, mimo jiné i do Plzně. Zastaví se 21. října v Měšťanské besedě.

„V každém z měst čeká na hosty přednáška nějaké české osobnosti alpinismu a po ní série tří filmů o lezení v legendárním údolí Yosemite Valley," popisuje Hanka Rendlová z Měšťanské besedy s tím, že v Plzni bude přednášet jeden z nejúspěšnějších současných českých himálajských alpinistů Jan Tráva Trávníček, který letos jako pátý Čech stanul na vrcholu obávané K2.

Přednáška bude o jeho expedicích na osmitisícovky Gašerbrum I, Manáslu, Annapurnu a K2. Na diváky čeká nádherná krajina od Pákistánu po Nepál, parádní scenérie nejvyšších kopců planety, zakončená výstupy na uvedené kopce. „Honza Trávníček popíše třeba rozdíly mezi výstupy na komerčnější kopce Gašerbrum I a Manáslu a mezi obtížnou Annapurnou a K2, které obě zdolal společně s Radkem Jarošem," dodává Rendlová.

Unikátní seriál filmů o Yosemitském údolí, proslaveném žulovými útvary s kolmými, až kilometr vysokými stěnami, přiblíží historii lezení po těchto zdánlivě nezlezitelných stěnách.

První z filmů Zlatý věk zavede diváky do 50. a 60. let minulého století, kdy Amerika začala Yosemite objevovat. Většina turistů se zastavila na pár hodin a spokojila se s několika fotkami a suvenýry. Jen zlomek údajných bláznů zůstal déle a vydal se žulové monolity objevovat zblízka. Tak vznikl vyhlášený Camp 4 – místo, odkud se dalo jít už jen zpět, nebo přímo do nebe. Název druhého z filmů zní Mistři kamene. Tuto přezdívku si vysloužili lezci, kteří skály opanovali v 70. letech. Hledali stále nové cesty k vrcholům největšího žulového monolitu světa El Capitan (1095 m).

Opice na skalách je třetí snímek, který v podstatě ukazuje další vývoj lezení v Yosemitu. Zvyšující se návštěvnost se podepsala na přírodě. Kalifornie proto v 90. letech zákonem omezila délku pobytu v parku na sedm dní. Formalita, která ovšem udělala z lezců – výletníků lezce – závodníky. Aby stačili dosáhnout svých cílů, museli na skalách významně zrychlit.

Mezinárodní festival Alpinismu 2014 – Plzeň

Honza Trávníček – Mýty a fámy o expedicích na osmitisícovky (přednáška)
Epos o lezení v NP Yosemite Valley (série tří filmů s lezeckými legendami)

21. 10. od 18 hodin v Měšťanské besedě