Dvaadevadesátiletý plzeňský rodák nejen že převzal Speciální cenu pořádajícího magazínu iReport, ale předvedl i úžasný výkon při následujícím koncertu.

„Děkuju za nádhernou cenu, u které nevím, jestli jsem si zasloužil,“ uvedl při přebírání sošky z dílny Václava Česáka. „Zasloužil,“ odvětil mu pohotově ředitel Žebříku Jarda Hudec a odezva publika mu dala za pravdu. Suchý si ale cenil i toho, že cenu přebírá právě v Plzni. „Jsem Plzeňák, sem prostě patřím. Narodil jsem se tu v porodnici, kterou za války zbořil nálet. Takže nějaké pamětní desky na ní se už nedočkám, novou porodnici už tu kvůli mně asi nepostaví. Za cenu tedy děkuji dvojnásob,“ dodal před tím, než se Semafor Bandem zazpíval hity, které tento divadelník, herec, hudebník, textař, zpěvák a muž mnoha dalších oborů napsal během své dlouholeté kariéry. Skladby jako Klokočí nebo Pramínek vlasů si s ním zpívaly spousty návštěvníků, od pamětníků, kdy mnohým z nich přitom ukápla i nějaká ta slzička při vzpomínce na své mládí, až po ty nejmladší.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Na chvíli ho za mikrofonem vystřídal Michal Malátný, jenž sám hraje právě v Divadle Semafor jako stále aktivní Suchý, ale známý je hlavně z kapely Chinaski, která zvítězila v kategorii Skupina roku a byla jednou z dalších hvězd večera. Svým prvním letošním koncertem zahájila rok, kdy slaví 30 let své existence a roztančila řadu přítomných. Potvrdila se tak slova, která Malátný vyřkl ještě před pátečním večerem: „Žebřík je vždy skvělá akce a vždycky se sem těšíme.“

Ve dvou kategoriích uspěl železnorudský Marek Ztracený, který popáté v řadě vyhrál kategorii Zpěvák roku a ovládl i Akci roku se svými třemi vyprodanými koncerty v pražském Edenu. Při přebírání této ceny si s publikem zanotoval i část písně Naše cesty. „Díky moc a uvidíme, kam nás naše cesty zavedou,“ řekl při přebírání další z řady cen, které už na Žebříku získal.

Ve dvou kategoriích uspěl Šimon Bilina se skladbou Nebreč, ke které hudbu a text napsal zesnulý David Stypka, zpěvačkou roku se opět stala Ewa Farna, po jednom Žebříku získali ještě J.A.R., Pan Lynx a film Bod obnovy.

Na festivalu Hrady CZ zahraje Lucie, naposledy tam s nimi zazpívá David Koller

Slavnostní večer kromě Suchého a Chinaski doprovodili svými koncerty Michal Hrůza, Tereza Balonová a skupina Jamaron.

Spoluorganizátory Žebříku byly Plzeňský kraj a město Plzeň, při předávání cen se tak na pódiu objevili i jejich představitelé. „Žebřík patří k tradičním akcím, které se v Plzeňském kraji konají, a určitě ho budeme podporovat i dál,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Podruhé ceny předával primátor Roman Zarzycký. „S Markem Ztraceným jsme kamarádi, s Davidem Kollerem jsem poslouchal Lucii, znám i jeho sólové desky, Michala Hrůzu jsem poznal až před Žebříkem a je to fajn kluk. Mám tedy velkou radost, že jsem mohl předat ceny právě těmto matadorům české hudební scény,“ řekl Zarzycký, který sám převzal nad 32. ročníkem Žebříku záštitu.

Vítězové 32. ročníku Ankety Žebřík:
Speciální cena magazínu iREPORT: Jiří Suchý, Skupina roku: Chinaski, Album roku: Jezus Kristus Neexistus? – J.A.R., Skladba roku: Nebreč – David Stypka ft. Šimon Bilina, Videoklip roku: Nebreč – David Stypka ft. Šimon Bilina, Zpěvák roku: Marek Ztracený, Zpěvačka roku: Ewa Farna, Objev roku: Pan Lynx, Akce roku: Marek Ztracený v Edenu, Film roku: Bod obnovy.