Holiend – festival, jímž končí prázdniny, a který zároveň přináší příjemný vstup do nového školního roku. Tak takovou má být akce, jež se v sobotu 3. září koná na Velké louce v Plasích. Organizuje ji mimo jiné student tamního gymnázia Petr Fulín. „Naše škola pořádá pravidelně ma-jáles. Což je taková menší akce s několika kapelami. Vždycky se při její přípravě musí mezi sebou domluvit celá jedna pořádající třída, což je docela hodně názorů a je nutné mezi nimi najít kompromis. Chtěli jsme zkusit udělat festival po svém," vysvětluje Petr Fulín, proč se pustili do pořádání celodenní, nejen hudební, akce. Říká, že už na podzim začal oslovovat kapely, aby zjistil, co všechno jejich koncerty obnáší. Musel si zařídit živnostenský list a taky okolo sebe seskupit tým nejbližších spolupracovníků – kamarádů. Výsledek předloží nejen obyvatelům Plas v sobotu 3. září. Holiend začíná už v 10 hod.

Volba lokality byla jasná; plaská Velká louka je pro letní festivaly jako stvořená. Konaly se na ní kdysi populární Čech Rock. „Bylo by škoda nechat tenhle krásný a nedávno zrekonstruovaný prostor nevyužívaný," poznamenává Petr Fulín.

Dodává, že se Holiend bude od svého předchůdce lišit. A to především onou denní částí určenou pro celé rodiny. „Nabídneme atrakce pro děti. A protože jsme ještě pořád studenti, budou si návštěvníci moci s námi organizátory vyzkoušet různé pokusy z oblasti chemie či fyziky," zve Petr Fulín a dodává, že program bude pokračovat kouzelnickou show, exhibičním boxerským zápasem či divadelním představením nebo koncertem plzeňské skupiny The Dixie Hot Licks. Konat se budou i vědomostní a sportovní soutěže pro všechny věkové kategorie. Soutěžit se bude mimo jiné i o nejlepší rodinnou fotografii, která se vyfotí přímo na Holiendu. Vstup na tuto část festivalu je zdarma.

Festival bude mít i charitativní prvek. „Kdokoli může namalovat obraz, ať už přímo na Holiendu nebo doma. Tyto obrazy budou vystaveny a následně případně prodány. Veškeré utržené peníze věnujeme vybranému dětskému domovu," říká Petr Fulín.

V podvečer pak začne Holiend Night – hudební část festivalu určená pro věkovou kategorii 15+. Na dvou pódiích vystoupí čeští interpreti, mimo jiné Hentai Corporation, Doctor Victor, Olga Lounová, Satisfucktion, Paulie Garand… V pauzách na zvukové zkoušky budou probíhat různé soutěže pro zpestření programu; např. v pojídání pizzy. Připraveno bude i jedno hudební překvapení, zatím tajné.

Petr Fulín je přesvědčen, že festival není určen pouze plaským obyvatelům, ale dává dobrou příležitost všem z blízkého i vzdálenějšího okolí poznat tohle město severního Plzeňska. „Určitě lze navštívit Centrum stavitelského dědictví, Knížecí pivovar, kde budou probíhat prohlídky s degus-tací, nebo Fantasy Golf s bo-tanickou a zoologickou zahradou. Pokud to počasí dovolí, mohou si s sebou návštěvníci vzít i plavky a využít přírodní koupaliště," zve do Plas na 3. září.