Jde o jeden z příspěvků letošnímu Roku české hudby a zároveň o připomínku 65 let od skladatelova úmrtí. Diváci se mohou těšit v titulní roli na členku Oper Leipzig Olgu Jelínkovou nebo sopranistku Soňu Godarskou a Tomáše Kořínka či Richarda Samka jako knihkupce Michela.

Bohuslav Martinů patří vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka mezi nejhranější české skladatele. „Opera Julietta aneb Snář, kterou mimochodem sám skladatel považoval za svou nejzdařilejší, se stala jednou z nejúspěšnějších a světově nejuváděnějších oper nejen v rámci díla Bohuslava Martinů, ale i v širším kontextu české opery,“ podotýká dramaturg opery Vojtěch Frank. Své příznivce si tato opera o třech dějstvích získala díky hudbě plné emocí a poutavému ději.

„Je to opera fantaskní a jedinečná svým hudebním uchopením, a to i ve srovnání s jeho ostatními operami. Partitura je naplněna mimořádně inspirující hudbou, ohromující lyrikou plnou barev a náročnými instrumentálními sóly,“ říká šéfdirigent Jiří Štrunc.

Pro režiséra Martina Otavu jde o osobní záležitost. „Já mám k Martinů sentimentální vztah přes mého dědečka, kterého sám Martinů vyučoval houslím. Jako režisér se s dílem Bohuslava Martinů setkávám poprvé a jsem šťastný, že je to právě Julietta. Toto surrealistické dílo nám přináší svět fantazie, tak velký a nejednoznačný, ve kterém se však všechno nemožné stává možným,“ svěřuje se Martin Otava.

Děj opery Julietta aneb Snář vychází ze známé stejnojmenné hry Georgese Neveuxe a diváky zavede do malého přístavního městečka, kam přijíždí knihkupec Michel, aby zde našel půvabnou dívku, jejíž hlas mu stále zní v mysli.

V titulní roli diváci uvidí Soňu Godarskou nebo Olgu Jelínkovou. „Hudbu Bohuslava Martinů mám ráda odjakživa. Julietta je takovým snovým výletem trochu na hranici psychoanalýzy, nic není reálné, nic není myšleno vážně, přitom jde o vážnou věc: hledání lásky, hledání sebe sama. Je to hra hodně absurdní, hodně nebezpečná. Postava Julietty je vlastně jenom vábnička, neživý obraz, zhmotněná představa, které Michel nakonec podlehne,“ míní Jelínková.

V dalších rolích se objeví Dominik Klapka, Jiří Kubík, Andrij Charlamov, Jevhen Šokalo, Andrea Frídová, Kateřina Vogelová, Lucie Hájková, Radka Sehnoutková, Ivana Klimentová, Jana Piorecká, Jana Foff Tetourová, Jana Piorecká, Miro Bartoš, Jakub Hliněnský a Ivana Šaková. Snové kostýmy vytvořila Dana Haklová, scéna vznikla podle návrhu Daniela Dvořáka.