Režisér Vít Olmer uvedl na plzeňském filmovém festivalu Finále projekci svého celovečerního debutu Takže ahoj! z roku 1970. Na film se však podívat nešel, raději si povídal v kavárně kina Elektra. „Rozhlédl jsem se po sálku Minikina a viděl jsem, že tam sedí samí sympatičtí lidé. Domluvili jsme se, že se po filmu sejdeme na besedě a já budu odpovídat na jejich otázky, na to jsem se těšil. Mám ale trému dívat se po těch letech na tento film, přeci jen je to taková citová záležitost a od té doby, co jsem jej natočil, mi už uběhlo kus života,“ svěřil se.

Vít Olmer se však dívá především do budoucnosti. Za měsíc mu vyjde kniha s názvem Nač se bát Frankensteinů aneb Moje cesta k transplantaci. Kniha prý ale nebude pouze o velmi složité operaci, kterou nedávno prodělal. „Je to koláž mých fejetonů, vzpomínek i zážitků z poslední doby,“ upřesňuje. Jedna z pasáží se dotýká i Olmerovy práce pro Českou televizi. Popisuje v ní, co vše zažil, když předložil ke schválení jeden scénář k televizní inscenaci. „Nelze použít slovo ségra, musí se nahradit křestním jménem hrdinky, novotvar ´netrapči´ nahradit slovem ´neriskuj´ a výraz magorskej nápad je pro ČT moc odvážný…,“ uvádí režisér ve své knize připomínky, které mu k jeho scénáři předložili pracovníci České televize.

„Knihu jsem začal psát, jakmile jsem se vrátil po transplantaci z nemocnice. Je hrozně důležité začít po takto náročném životním mezníku pracovat a najít si smysl života,“ radí všem, kdo by měli projít stejně náročnou životní etapou jako on. „Zaplať pánbůh´, u mě vše proběhlo dobře. Cítím se jako znovuzrozený, mám energii a chce se mi bojovat,“ dodává.

Festival pokračuje ve čtvrtek například projekcemi soutěžních filmů Maharal – tajemství talismanu nebo Bestiář. Večer do Plzně přijede zpěvačka Dara Rolins, která bude hostem diskusního pořadu Umíte ještě slovensky? Ve čtvrtek v restauraci Elektra a v pátek v Anděl Café & Music Baru bude uveden nový film letošního padesátníka Petra Nikolaeva … a bude hůř. Jeho tématem je revolta v období tzv. normalizace.