„Příznivci památek z řad široké veřejnosti se mohou těšit na opravdu pestrou škálu témat. Přednášet budou odborníci z plzeňského, ale i dalších pracovišť NPÚ, nově každé první a třetí pondělí v měsíci od 16 hodin, ve sklepení našeho sídla, domě U Zlatého slunce v Plzni,“ zve Jaroslava Kováčová z plzeňského NPÚ.

První přednáška se uskuteční 4. září. Bude věnována židovským památkám, nese název Od zmaru k obnově a přednášejícím je Radovan Kodera, fotograf, kurátor a pedagog. Přednáška formou komentované projekce fotografií představí proměny vybraných židovských památek Plzeňského kraje od doby chátrání a devastace před listopadem 1989 až po jejich záchranu a obnovu během uplynulých 30 let.

O dva týdny později, 18. září, se koná přednáška věnovaná proslulému architektovi českého baroka Janu Blažeji Santini-Aichelovi, od jehož úmrtí si letos připomínáme 300 let. Jeho geniální invence je známa především z realizací chrámů, klášterů a paláců. Ovšem i stavby čistě užitkové, jakými byly hospodářské dvory, skrývají dosud poklady jeho tvorby. Nejlépe dochovaný a snad i nejvýznamnější soubor těchto staveb se nalézá na severním Plzeňsku na území bývalého cistericiáckého kláštera v Plasích. Přednáška památkáře Tomáše Karla poodhalí některá tajemství a přiblíží proces vzniku hospodářských dvorů Kalec a Hubenov ve srovnání s dalšími obdobnými stavbami v Čechách.

Další přednášky: 2. 10 Čabraky a čučky (klasicismus v podání stavitelů a sedláků na Plzeňsku), 16. 10. Bodlák a meč (Poběžovice za Coudenhovů), 6. 11. Plzeňská šibenice, stínadla a spol. (historicko-archeologicko-topografické pátrání se šťastným koncem?), 20. 11. Jak dlouho ještě vydrží paneláky? (sídliště včera, dnes a zítra), 4. 12. K pantátovi vedou dráty aneb proces elektrifikace Plzeňska pohledem památkové péče.

„Vstup na přednášky je volný,“ uzavřela Kováčová.