„Za posledních padesát let z našeho území vymizelo patnáct motýlích druhů,“ říká jeden z autorů výstavy Jan Walter. Jeho kolegyně a kurátorka výstavy Ivana Hradská doplňuje, že to bylo způsobeno především tím, že zemědělská plocha je čím dál celistvější, chybějí v ní remízky a kvetoucí místa a zemědělské plodiny jsou i několikrát do roka chemicky ošetřovány. „Motýlům vadí i to, že většina luk je kvůli dotačním pravidlům naráz na začátku léta pokosena, takže jim najednou zmizí jejich přirozené prostředí,“ uvádí Ivana Hradská.

„Noční motýli jsou oproti těm denním méně ekologicky nároční a často jde o hodně malé druhy,“ vysvětluje Jan Walter, proč je rozdíl mezi denními a nočními motýly tak velký.

Na výstavě je k vidění část entomologické sbírky Západočeského muzea v Plzni, která čítá na sto tisíc položek. Některé rozsáhlé sbírky věnovali muzeu lidé, pro něž byl sběr motýlů a jejich popis koníčkem. Vernisáže se zúčastnil např. třiadevadesátiletý plzeňský lékař Milan Procházka, který muzeu daroval svou sbírku. „A vystavujeme i část sbírky Jaroslava Fraje, která se k nám dostala v 80. letech minulého století. Kdyby někdo ze čtenářů Deníku Jaroslava Fraje znal nebo něco o něm věděl, prosím, ať se nám do muzea ozve. Rádi bychom se o něm a jeho sbírce dozvěděli více,“ vyzývá Jan Walter.