Muž pět let podvádí manželku s mladší ženou. Milenka se s ním rozejde a s ním doma není k vydržení. Manželka se tedy snaží milenku výhrůžkami přinutit, aby ho vzala zpátky. A to se i stane. Tak by se dal zjednodušeně popsat začátek představení Smích zakázán, které mělo včera premiéru v plzeňském Divadle Dialog. „Jak už titul napovídá, jde o komedii," říká ředitel Dialogu a režisér této komedie Jakub Zindulka.

Hra současného chorvatského dramatika Mira Gavrana zobrazuje netradiční manželský trojúhelník, který se poněkud zamotá ve chvíli, kdy se milenka zamiluje do jiného muže a žádá manželku o radu.

V Chorvatsku je tato komedie velmi populární a doprovází ji slogan: Hra, kterou si užije jak vaše manželka, tak vaše milenka. Hra dokonce obdržela v roce 2004 Cenu Marina Držiče, kterou uděluje chorvatské ministerstvo kultury. „Pokud vím, Miro Gavran se v Plzni ještě nikdy nehrál," říká Zindulka.

V představení se objeví nejen Olga Ženíšková, která v Dialogu hraje pravidelně, ale také Lucie Zedníčková a Jaroslav Matějka. Oba v Plzni před několika lety hostovali a Divadlo Dialog se jim zalíbil. „Je to úžasná malá scéna, krásný prostor. A byli jsme také překvapeni tím, že tu všechno funguje. Na čemkoli jsme se domluvili, to platilo. To nebývá obvyklé," podotkla Lucie Zedníčková. A protože jsou s Jakubem Zindulkou spolužáci z DAMU, slovo dalo slovo. V té době se navíc do Plzně mnohem častěji vracel Jaroslav Matějka, rodilý Plzeňák, který hrál několik let v Brně. Od loňského roku hraje v plzeňském Divadle J. K. Tyla, od ledna je tu v angažmá.

„Takže jsem měl tři herce a hledal jsem pro ně hru. Smích zakázán se mi líbil, protože je to dostatečně praštěné, aby mě to bavilo," říká Zindulka, který tentokrát v inscenaci nehraje.

Zkoušení bylo podle všech zúčastněných neobvykle krátké, ale hlavně pohodové. „Je výborné, když režisér ví, co chce. I pro nás je to potom radost, když víme, co a hlavně proč máme hrát," chválí Lucie Zedníčková, která přiznává, že komediální role má moc ráda.

První repríza se koná 23. května od 19 hodin.