Po dvou zrušených ročnících se příznivci Noci s operou dočkají dvojitého zážitku. V pátek 24. června 2022 se v prostředí Amfiteátru Lochotín představí již avizované operní drama Macbeth s barytonistou Martinem Bártou v titulní roli. Hostem šestého ročníku akce, která bude pro Divadlo J. K. Tyla v Plzni vyvrcholením sezony, bude o dva dny později v neděli 26. června muzikál Elisabeth.

Vstupenky od 200 Kč k stání, tzv. „na deku“, a od 390 Kč k sezení budou v prodeji od 15. března 2022, pro abonenti DJKT začne předprodej už od 1. března 2022 s tradiční 20% slevou. Diváci, kteří se rozhodnou zakoupit vstupenky na obě produkce, mohou využít cenově zvýhodněného balíčku.

„Noc s operou je velkolepé, důstojné a nádherné zakončení divadelní sezóny a naši poslední produkci v roce 2019 – operu Nabucco – navštívilo 7500 lidí. A protože stále chceme naše diváky překvapovat a oslovit i další publikum, hostem letošní Noci s operou bude světoznámý muzikál Elisabeth,“ říká ředitel divadla Martin Otava.

Macbeth je nejdramatičtější z děl Giuseppe Verdiho a sám skladatel ho prý miloval více než všechny své ostatní opery. Tajemný a napínavý příběh o středověkém vojevůdci, který se spojí s temnými silami, aby získal korunu, režijně připraví Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování bude v rukou dirigenta Jiřího Štrunce.

Na rekonstruovaném statku U Matoušů se uskutečnil tradiční český masopust.
OBRAZEM: Statek U Matoušů obsadily maškary. Poprvé se tu konal masopust

„Opera se odehrává ve Skotsku jedenáctého století a oplývá množstvím efektních scén, jakými jsou například sabat čarodějnic, velká středověká bitva nebo velkolepá královská korunovace, které jsou jako stvořené k realizaci pod širým nebem a jejichž atmosféru podtrhneme mimo jiné ohromujícím sborem, velkým baletem, novým cirkusem a světelnou show,“ prozrazuje Tomáš Ondřej Pilař. Skotského šlechtice Macbetha ztvární Martin Bárta, který se s touto rolí setkal nejen v plzeňském divadle, ale také na scéně Národního divadla v Praze. Jako jeho ctižádostivá manželka lady Macbeth vystoupí plzeňská sólistka, držitelka Ceny Thálie Ivana Veberová.

Za muzikálem Elisabeth, velkolepým dílem o životě proslulé císařovny Sisi, stojí dvojice prestižních evropských tvůrců, textař a libretista Michael Kunze a skladatel Sylvester Levay. Celosvětově úspěšné představení uvedlo DJKT v české premiéře v listopadu 2019 a inscenace získala uznání jak u široké veřejnosti, tak u odborné kritiky. Režisérem open-air podoby bude Lumír Olšovský, hlavní role ztvární Soňa Hanzlíčková a Pavel Režný. „Elisabeth nabízí nejen podmanivý příběh doprovázený působivou hudbou, ale také velkou divadelní podívanou. Je to skvělý muzikál, máme hvězdné obsazení a teď máme dokonce příležitost naplno využít možnosti i atmosféru amfiteátru přímo pod širým nebem,“ neskrývá nadšení Lumír Olšovský.

Z udílení cen nejlepším hudebním interpretům i filmovým osobnostem. Na snímku Michal Prokop a ředitel ankety Jarda Hudec.
Máme půlku času, ale vyhlášení bude velkolepé, hlásí ředitel Žebříku